reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix Türkiye, Sennheiser ortaklığı ve konumsal ses için bilgiler verdi

Kısa süre önce Sennheiser ile ortaklık kurduğunu duyuran Netflix, bu konuda bilinmesi gereken bazı verileri Türkçe olarak da paylaştı.

Bu ses odaklı ortaklık için Netflix Türkiye şunu aktardı:Sağladığı nüans sıklıkla fark edilmese de ses, bir sahnenin atmosferini önemli derecede etkileyebilir ve izleyicilerin sahneye verdikleri tepkiyi kökten değiştirebilir. Dizi ve filmlerdeki en unutulmaz anların bazıları, ses sayesinde yarattıkları etkileyici anlarla tanımlanır. Mükemmel ses tasarımı olmasa, The Adam Project‘teki son kavga sahnesi bu kadar nefes kesici olur muydu? Ya da Stranger Things 4‘te Eddie Munson’ın efsanevi gitar sahnesi aynı şekilde hayat verebilir miydi? Netflix konumsal ses, sinemada yaşanan üç boyutlu ses deneyimini her türlü stereo ses sistemine aktarmaya yardımcı olur. Böylece yaratıcı ekiplerin sizi hikâyenin içine çekmek için verdiği emek, Netflix’i izlemek için hangi cihazı kullanırsanız kullanın karşılığını bulmuş olur.

Konumsal ses bugünden itibaren tüm kataloğumuzda kullanıma sunulacak ve arama çubuğuna “konumsal ses” yazıp arama sonuçlarından bunu destekleyen bir dizi veya film seçtiğinizde farkı kendiniz de duyabileceksiniz. Görüntü ve sesin bu sihirli birleşimi, izleyicileri hikâyenin daha da içine çekecek. 4K, HDR, Dolby Atmos® ve Ayarlanmış Netflix Modu gibi desteklediğimiz diğer özelliklere bu olanağı da eklediğimiz için çok mutluyuz.”

Uzamsal ses konusunda Netflix Türkiye teknik veriler de paylaştı: “Netflix, stereo sesi tüm cihazlarla ve tüm izleme planlarıyla uyumlu olan ve surround ses hoparlörleri veya ev sineması ekipmanı gerektirmeyen üç boyutlu bir surround ses deneyimiyle zenginleştirmek amacıyla Sennheiser AMBEO teknolojisinden faydalanır.

  • -Surround ses hoparlörleriniz yoksa uyumlu bir diziyi veya filmi stereo ses ile izlerken konumsal ses otomatik olarak etkinleştirilir.
  • -Surround ses hoparlörleriniz varsa dizileri ve filmleri 5.1 surround ses veya Dolby Atmos ile izlemeniz önerilir.

Firma burada dikkat edilmesi gereken şu notu da düşüyor: “Bazı televizyonlarda varsayılan olarak 5.1 ses çıkış ayarı kullanılır ve bu ayar, konumsal sesi devre dışı bırakır. Ekipmanınızda surround ses hoparlörleri bulunmuyorsa cihazınızın ayarlarını stereo ses olarak değiştirmeniz önerilir. Bu ayarı güncellemekle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa cihaz üreticinizle iletişime geçin.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki hangi içerikler bu ses deneyimine destek veriyor? Buna verilen cevap ise şöyle: “Konumsal ses, uyumlu içeriklerde stereo ses deneyimini zenginleştirir. İçerik açıklamasının yanında 5.1 veya Atmos gibi surround ses simgelerini görüyorsanız cihazınız 5.1 veya Atmos gerektirdiği için konumsal ses etkinleştirilmez.

Konumsal ses, tüm içerikler veya dizilerin tüm sezonlarında mevcut değildir. Uyumlu içeriklerin listesini görmek için Netflix arama çubuğuna “Konumsal Ses” yazın. Desteklenmeyen içerikler oynatıldığında standart stereo ses kullanılır.”


Netflix Türkiye açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Ses getiren yarı insansı robot Ameca