reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook LOG Tasarım

Apple, MacBook klavyesi üzerinden açılan davada milyon dolarlık anlaşmaya vardı

Apple’ın 2015 ve 2019 yılları arasında satılan Macbook dizüstü bilgisayar modellerinde kullandığı klavye, büyük sorunlar yaşatmıştı.

Bilmeyenler için 2015 sonrası MacBook ve 2016 Sonrası MacBook Pro modellerinde kullanılan “Butterfly” tuş mekanizması çok çabuk kirleniyordu. İnce yapı nedeniyle arasına kir dolan tuşlar, birçok farklı temizlik yöntemi aktarılmasına rağmen kısa sürede kullanılmaz hale geliyor. Bu durumdan haklı olarak memnun olmayan ABD’deki bazı kullanıcılar, Apple’ı süreçle alakalı dava etmişti. 2018 yılında açılan bu dava 2022’ye kadar taşındı ve Apple’ın anlaşmaya varmasıyla son buldu. Apple bu karar kapsamında Kaliforniya, Florida, Illinois, Michigan, New Jersey, New York ve Washington‘da yaşayan çok sayıda kullanıcıya toplamda 50 milyon dolarlık bir ödeme yapacak. Teknoloji devi, arızalı kelebek mekanizmasını bildiği halde bilgisayarları bu klavye ile satmaya devam etmesi ile suçlanıyordu. Apple, daha sonra çıkardığı MacBook’larda ise klavye yapısını değiştirdi, bu sayede daha önce yaşattığı klavye sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırdı.

Hatta bu klavye sorun YouTube fenomeni Jonathan Mann tarafından bir müzik videosu haline de getirilmişti. Yaşadığı sorunu dile getirmek adına şarkı yazan ve yukarıdaki videoyu yayınlayan Mann, ağlanacak duruma ciddi şekilde güldürmeyi başarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satın aldığı bilgisayarı için hazırladığı şarkısına “Boşluk tuşuna basıyorum ancak hiçbir şey olmuyor” ismini veren YouTuber, yaratıcılığını konuşturarak dikkatleri üzerine çekmişti. Şarkısında “Bu bilgisayar daha bir yıllık“, “Ve çok pahalı“, “Cihazın güncellenmesini çok bekledim” gibi sözler kullanan Jonathan Mann, şarkısını “Kendimi aptal gibi hissediyorum” şeklinde bitirmişti.

Apple ve MacBook gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Triumph TE-1 elektrikli motosiklet modeli