reklamı kapat

POPÜLER

apple klavye patent

Apple, klavyelerin en büyük sorununa çözümü bulmuş olabilir

Her türlü dokunmatik ekran teknolojisine rağmen alıştığımız klavyeleri bırakamıyoruz. Bununla beraber bilgisayar başında bir şeyler yemeği de çok seviyoruz. Bunun sonucunda ise dökülen kırıntılar nedeniyle neler olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. İşte Apple buna bir çözüm yolu bulmuş görünüyor.

Bugün Apple‘ın çok uzun süre önce aldığı bir klavye patenti ortaya çıktı. Bu patent, üzerine dökülen yiyecek kırıntılarından etkilenmeyen tuşları karşımıza çıkartıyor. Biliyorsunuz tuşların arasına sıkışan kırıntılar ya da diğer kirler, tuşların takılmasına ve tam olarak çalışmamasına neden olabiliyor. Şirket bu durumu iki şekilde çözmeyi hedefliyor. İlkinde tuşların içerisine kırıntıların gireceği yerleri kapatmak olarak görünüyor. Ancak bu hareketli yapıda biraz zor görünüyor. Bizce en ilginç yol diğeri. Burada her tuşun altında ufak bir hava sisteminin eklenmesi amaçlanıyor. Buna göre her tuşa basıldığı zaman ufak bir havanın oluşması ve bunun da biriken kirleri boşluklardan dışarı atması hedefleniyor.

apple klavye patent

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, klavye sorununu yakından yaşıyor

2015 sonrası MacBook ve 2016 Sonrası MacBook Pro modellerinde kullanılan “Butterfly” tuş mekanizması çok çabuk kirleniyor. İnce yapı nedeniyle arasına kir dolan tuşlar kullanılmaz hale geliyor ve bu da kullanıcıları oldukça kızdırıyor. İşte bu nedenlerle aldığı patenti ne zaman gerçeğe dönüştüreceği bilinmeyen şirket, yine de süreçte çalışmalar yapıyor.