reklamı kapat

POPÜLER

Sony

Sony, Technology Day etkinliğinde gelecek gösterimi yaptı

Japon teknoloji devi Sony, düzenlenen Technology Day etkinliğinde gelecek gösterimi yaptı. Firma birçok teknoloji geliştiriyor.

Sony, Technology Day etkinliğinde ilk olarak bir toplamda 8K çözünürlük sunan bir VR başlık gösterildi. Bu prototip ürün her göze 4K çözünürlük veriyor ve OLED paneller kullanıyor.

Etkinlikte firma hassas bir robotik elin gösterimini de yaptı. Aktarıldığı kadarıyla bu el bir çiçeği dahi zarar vermeden tutabiliyor ve hareket ettirebiliyor. Bunun için çok hassas sensörler kullanılıyor.

Technology Day etkinliğinde Nvidia’nın DLSS’i gibi yapay zekâ temelli bir çözünürlük artırma ve ışın izleme temelli render performansını artıran sistemini gösteren Sony, yaşadığımız gezegeni uydular ve sensörler üzerinden sürekli olarak incelemeye dayanan Mimamori sistemini de temel seviyede detaylandırdı.

Etkinlikte otomobiller için geliştirdiği çok iyi görünen bir derinlik sensörü de gösteren Sony, ön gösterimi yapılan bazı teknolojilerin tanıtım videolarını da paylaştı. Bunları hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Sony, PlayStation 5 için de bir VR başlık geliştiriyor

PlayStation 4 döneminde çıkardığı VR başlık ile çok ses getiren Sony, PS5 ile geçilen yeni nesli de VR’sız bırakmayacağını uzun bir süre önce duyurmuştu. PlayStation 5 konsola tek bir kablo üzerinden bağlanacak yani kablosuz olmayacak yeni nesil VR başlık, ilk başlıktan çözünürlük başta olmak üzere her açıdan çok daha iyi olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni başlık ile beraber yeni bir kablosuz VR kontrolcüsü de geliştirdiklerini aktaran Sony, başlığı göstermedi ancak kontrolcüyü gözler önüne serdi. Dikkat çeken bir tasarıma sahip olan kontrolcü, Dual Sense gibi yüksek geri bildirim verebilen ve özelleştirilebilen tuşlara sahip.

Elbette her el için iki parçadan oluşan kontrolcü, parmakların konumunu belirleyebiliyor. Modeldeki Dokunsal Geribildirim ve Uyarlanabilir Tetikler ile yeni nesil VR deneyimi hiç olmadığı kadar gerçekçi hale gelecek gibi duruyor.

PlayStation 5’in içini gösteren video