reklamı kapat

POPÜLER

Sony VPL-VW300ES incelemesi

sony

ÖZELLİKLER ve PERFORMANS

İki yıl önce piyasaya sürülen VW500ES modelinin daha uygun fiyatlı versiyonu olan VW300ES’te de gerçek 4K video motoru kullanılıyor. Projektör, üç panel SXRD teknolojisi yardımıyla 4096×2160 piksel çözünürlüğe kadar gerçek 4K çözünürlük sunuyor. Her karede pikseller arasındaki mesafeyi en aza indiren 4K dijital sürücü panelleri 2,5 milisaniye tepki hızına sahip. LCD TV’lerden çok daha hızlı olduğu belirtilen bu paneller her sahnede doğal ve akıcı hareketler elde ediyor. Optik motor, SXRD panellerle birlikte Sony’nin televizyonlarında kullandığı TRILUMINOS ekran teknolojisiyle projektör derinlik ve gerçeklik için daha geniş renk aralığı, daha fazla ton ve doku üretebiliyor. 1.500 lümenlik parlaklık değeriyle net, parlak ve ayrıntılı görüntüler ortaya koyan projektörün kontrast oranı ise 200.000:1. Biraz teknik detayları bir kenara koyalım ve ilk olarak projektörde nasıl 4K içerik izleneceğinden hemen ardından projektörün 4K performansının nasıl olduğundan bahsedelim.

Projekörde 4K içerik izlenebilmesi için 4K medya oynatıcıya, bilgisayara veya 4K video kaydedebilen akıllı telefon/video kameralara sahip olmanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınız HDMI 2.0 standardına destek veriyorsa 60 fps’de 4K, HDMI 1.4 standardıyla uyumluysa 24 fps’de 4K video izlenebiliyor.

kumanda
Amerika’da Netflix ve Amazon Instant Video gibi servisler 4K içeriklere destek verse de Türkiye’de şu an için bu servisler hizmet sağlamıyor. Sony’nin FMP-X10 4K medya oynatıcısı da Sony’nin 4K projektörüyle uyumlu şekilde çalışıyor. Sony VW300ES, aynı zamanda piyasadaki Full HD Blu-ray ya da DVD filmleri de 4K çözünürlüğe yükseltme özelliğine sahip. Bizim izlediğimiz 4K içeriklerde mükemmele yakın görüntü kalitesi ortaya koyan projektör, doğal renkleri, parlaklığı, keskinliği ve sunduğu detaylarla bizi mest etti

100 inçte oldukça başarılı bir performans sergileyen projektörün 300 inçe kadar görüntüleri duvara yansıtabileceğini de belirtmekte yarar var. Projektörün büyüleyici görüntü kalitesini gördükten sonra açıkcası tüm ekip olarak Sony VW300ES’e hayran kaldık. Projektörü PS4’e bağlayıp FIFA 15 oynadığımızda ise oldukça keyifli dakikalar geçirdik. Bu kadar büyük bir ekran boyutunda oyun keyfinin hem çok heyacan verici hem de çok eğlenceli olduğunu belirtelim.