reklamı kapat

POPÜLER

Sony’nin geliştirdiği SmartAR, artırılmış gerçekliği bir adım öteye taşıyor

Sony, SmartAR adını verdiği artırılmış gerçeklik teknolojisinin duyurusunu yaptı. Yeni teknoloji, en basitinden bir akıllı telefonun kamerasıyla artırılmış gerçekliği hayatımıza sokuyor. Bunun için ihtiyaç duyulan tek şey içinde AR bilgisi bulunan düz bir yüzey, bir resim veya bir metin. Sony’nin teknolojisi, şu anda kullanılan AR teknolojisinde olduğu gibi herhangi bir etikete, bandrole ihtiyaç duymuyor ve kamera hareketi ne kadar hızlı olursa olsun görüntüde bir yavaşlamaya sebebiyet vermiyor. Teknolojinin dört temel özelliği bulunuyor. Bunlar özetle şöyle:

Etikete ihtiyaç duymadan çalışabilen nesne algılama
Teknoloji sayesinde, nesneler ve yüzeyler üzerinde herhangi bir etikete ihtiyaç duymadan kullanılan cihazın ekranında AR bilgisi görüntülenebiliyor. Görüntü algılama yöntemiyle günlük hayatımızda sıkça kullandığımız poster, menü ve takvim gibi nesneler AR görüntüsünü oynatan yüzeyler haline dönüşüyor.

Çok hızlı takip
Cihazın ekranına yansıyan AR bilgisi, kullanılan kameranın hareketi ne kadar hızlı olursa olsun ekran yüzey üzerinde kalıyor ve sorunsuz olarak görüntüleniyor.

3D alan algılama
Gelişirilen teknolojiyle sanal nesneler, içinde bulunulan ortamdaki üç boyutlu yapılara, mekanlara entegre olabiliyor.

AR etkileşimi
Akıllı telefonun kamerasında, AR bilgisini tutan nesneye dokunarak aktif hale getirilen AR görüntü, yine telefon üzerinden kontrol edilebiliyor.

Bu teknolojinin nasıl işlediğini anlatmak aslında çok kolay değil. Yukarıda okuduklarınızdan da pek bir şey anlamamış olabilirsiniz. Videoyu izlediğinizde kafanıza takılan şeylerin yanıtını alacaksınız.

İLGİLİ HABERLER