reklamı kapat

POPÜLER

Sony’nin PS4 için sanal gerçeklik kafa bandı projesi: Morpheus

PS4 ile çalışan Morpheus, 90 derecenin üzerinde 1080p görüntü ve 3D surround ses vaad ediyor. Tasarımı itibariyle ağırlığı buruna ve yanaklara vermeyen Morpheus, bu sayede gözlük kullanan oyun severlerin de rahat kullanımını sağlayarak daha gelişmiş oyun deneyimi sunuyor. 5 metrelik bir kablo ile PS4 ile bağlantı kurulurken şu an için bir PS4’e birden fazla Morpheus bağlanamıyor. Morpheus ile aynı anda kullanıcılar DualShock 4 ve Move oyun kontrollerini de kullanabiliyor.

Sony, ses hassasiyetlerinin tam olarak ölçülebilmesi ve ayarlanabilmesi için tamamiyle ses yalıtımı bulunan ve hoparlörlerle çevrili özel bir laboratuar kurdu.

İnsan kulağını taklit eden gerçek üç boyutlu ses sunan Morpheus, konumsal kafa izleme sistemi sayesinde 1,000 Hz yenileme oranıyla 360 derece hareket imkanı sağlıyor. Sony projeye yönelik sanal gerçeklik içerikleri oluşturmak için Unity, Epic ve Havok gibi firmalarla ortak çalışmaya devam ediyor. Sanal gerçeklik kafa bantlarının oyunların yanı sıra turizm ve interaktif medya içeriklerinde de kullanılabileceği belirtiliyor. Prototip aşamasındaki giyilebilir cihazın piyasaya çıkış tarihine ilişkin henüz bir netlik bulunmazken kısa bir süre içerisinde geliştiriciler için bir SDK’nın yayınlanması bekleniyor.

YORUMLAR