reklamı kapat

POPÜLER

Sorento’yu unutun: 400 beygirlik Kia Telluride ile tanışın

12 Ocak 2016

Kia Sorento, şirketin son yıllardaki en büyük ekmek kapısı olabilir ancak her şeyin daha da güçlendiği, çevreye ve son teknolojiye iyice ayak uydurduğu SUV pazarında, Güney Koreli üretici de elindeki en güçlü kozunu çıkardı. Asya’nın bağrından kopup gelen Kia Telluride, Avrupalı ve Amerikalı rakiplerine göz dağı verecek özelliklere sahip.

Aynı platformu paylaştığı Sorento’dan daha uzun (5 metre), daha geniş (2 metre) ve daha yüksek (1,8 metre) olan Telluride, aynı zamanda çok daha güçlü. 3,5 litre hacmindeki V6 motorundan 270 beygir güç elde eden otomobil, 130 beygirlik elektrik motorunun da devreye girmesiyle toplamda 400 beygir güce ulaşıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan hibrit SUV‘un kablosuz şarj olacağı belirtiliyor. Otomobilin henüz konsept aşamasında olduğunu belirtelim.

Önden baktığımızda klasik bir Amerikalı pick-up modellerini andıran Kia Telluride, kaslı ve agresif bir SUV görünümünde. Geniş ön panjuru, köşeli ön farları, ince ve dikey LED stopları ve krom detaylarıyla şıkır şıkır görünen otomobil, 22 inçlik jantlarının üstünde heybetli bir duruş sergiliyor. Telluride, etrafı LED panellerle donatılan sunroof’un altında geniş bir iç hacme sahip. Arka koltukların arasındaki konsol düzleştirilerek daha geniş bir alan elde ediliyor.

Detroit Otomobil Fuarı‘nda konsept olarak sergilenen Kia Telluride’nin seri üretime ne zaman geçeceği henüz belli değil. Kia’nın yakın gelecek planları arasında ise Niro isimli daha mütevazı bir SUV mevcut.