reklamı kapat

POPÜLER

Londra'dan Adana'ya gelen çöpler

Sosyal medyada ses getirdi: Londra’dan Adana’ya gelen çöpler

Bu sefer sizlere Sosyal medyada ses getiren bir çalışmayı aktarmak istiyoruz. Bunun arkasında Londra’dan Adana’ya gelen çöpler yer alıyor.

Bloomberg Businessweek tarafından yapılan bir deneme, Londra’dan Adana’ya gelen çöpler olduğunu ortaya çıkardı. Aşağıdaki videoda gösterilen bu durum için “Bir gazeteci Londra’daki üç çöp poşetine GPS cihazı koyuyor ve çöplerin nereye gittiğini takip ediyor. Bir poşet Londra’da kalıyor. Diğer ikisi İngiltere-Hollanda-Almanya-Polonya üzerinden Adana’ya geliyor.” açıklaması yapılıyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor? Çöpler son yıllarda Türkiye’de büyük bir gelir kaynağı haline gelmiş durumda. Birçok firma yurt içinden ya da dışından gelen çöpleri toplayarak bunlardan ciddi gelir elde ediyor. Süreçte genelde sağlıklı şekilde geri dönüşüme gidiliyor. Ancak süreçte bazı kötü durumların olduğu da aktarılıyor.

Aşağıdaki videoda konuşan gazeteci, “…Ama biliyoruz ki uzun zamandır Adana bölgesinde TESCO’ya ait çöpler açık araziye dökülüyor…” tarzında bir iddiada bulunuyor. Sözcü’nün haberine göre İngiltere’den Türkiye’ye plastik atık ihracatı son yıllarda giderek artıyor. Aynı habere göre uzmanlar, “Avrupa’nın çöplüğü” haline geldiği iddia edilen Türkiye’ye gönderilen plastik atıkların, halk sağlığı ve çevre için büyük risk yarattığına dikkat çekiyor.

Artan nüfus ile beraber sürekli olarak artan çöplerin ortan kaldırılması zorunlu bir durum ve her geçen gün daha büyük önem arz ediyor. Bu bağlamda çöplerin doğaya atılmaması ve geri dönüşüme sokulması gerekiyor. Bunun için de gerekli sistemlere sahip geri dönüşüm tesislerine ihtiyaç duyuluyor.

Özellikle plastik atıklar çok büyük olumsuzluklar doğruyor. Örneğin kısa süre önce ilk defa insan kanında mikroplastik bulundu. Bu üzücü durumun detaylarına buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz.

Londra’dan Adana’ya gelen çöpler yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display