reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Falcon 9

SpaceX, Falcon 9’un kalkışını ve inişini tek videoda bir araya getirdi

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, 2022’nin görevlerine hız kesmeden devam ediyor. Bu sefer NROL-87 görevi yapıldı.

SpaceX, geçtiğimiz günlerde COSMO-SkyMed Second Generation FM2 uydusunu sorunsuz olarak alçak dünya yörüngesine çıkardı. Bu görev için firma dün burada izleyebileceğiniz etkileyici bir videoyu paylaşmıştı. Bu videoda şirket yer kamerası ile Falcon 9’un ilk ve ikinci bölüm ayrılmasını net olarak gözler önüne sermişti. Bu sefer ise NROL-87 görevinden bir video yayınlandı. Bu hemen yukarıda izleyebileceğiniz drone kullanılarak çekilen son videoda Falcon 9’un kalkışı ve inişi tek videoda bir araya getirildi.

SpaceX Falcon 9 roketlerin en önemli özelliği, tekrardan kullanılabiliyor olması. Yükünü alçak dünya yörüngesine götüren roket, yukarıda bir manevra yapıyor, geriye dönüyor ve yukarıdaki videodaki gibi dikey olarak iniş yapabiliyor. Daha sonra bu roket yenileniyor ve başka bir görevde tekrardan kullanılıyor. Bu süreç firmaya büyük maddi tasarruf sağlıyor.

Bu arada SpaceX sadece aşağıdaki video ile de yetinmedi. Bahsettiğimiz süreç, sayfanın üstündeki fotoğrafta da bir araya getirildi. Fotoğrafta Falcon 9’un kalkış anını ve iniş anını bir arada görüyoruz. Açılır bacaklara sahip olan Falcon 9, bilmeyenler için kara yanında deniz üzerine de inebiliyor. Bu süreçte “Of Course I Still Love You” isimli bir otonom deniz üstü platformu kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin