reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX iki kişiyi Ay’ın etrafında bir yolculuğa çıkartacak

Son olarak Falcon 9‘un fırlatılmasının iptaliyle gündeme gelen SpaceX‘in iki sivil vatandaşı Ay’da bir hafta sürecek bir yolculuğa çıkartacağı duyuruldu.

Advertisement

Teknolojinin günümüzde ulaştığı nokta ile birlikte SpaceX artık her iki haftada bir uzaya roket gönderme planları yapıyor. Uzay teknolojilerinde kaydedilen gelişme bu kadar net olunca uzay turizmi de giderek daha fazla rağbet görmeye başlıyor. Bu durumun son örneği yine SpaceX tarafından ortaya koyuldu. Firma tarafından yapılan resmi bir açıklamayla ismini paylaşmak istemeyen iki vatandaşın aya yolculuk talebinde bulunduğu dile getirildi. Bu iki kişinin SpaceX’e kayda değer bir ön ödeme yaparak niyetlerinin ciddiyetini belli ettiği söyleniyor. 2018‘de gerçekleştirilmesi planlanan bu turun Ay’ın etrafında bir hafta kadar süreceği, 300.000 ile 400.000 mil arasında mesafe katedileceği dile getiriliyor. Bu uzay gezisi dünyada başlayacak ve Ay’ın etrafında bir tur atıp, tekrar dünyaya geri dönecek.

Birbirini önceden tanıyan bu iki kişi önce ciddi bir eğitime tabi tutulacak. Bahsi geçen tüm bu aşamalar için ne kadar ödeme gerçekleştirildiği ise henüz bilinmiyor. SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk bu konuda açıklama yapmamayı tercih ediyor. Fakat Rusya’da Soyuz programına dahil olanların yaklaşık 80 milyon dolar ödeme yaptığı biliniyor.

Eğer her şey SpaceX’in planladığı gibi giderse ismini gizli tutmak isteyen bu iki kişinin Ay’a yolculuğu 2018’in ikinci çeyreğinde gerçekleşecek.