reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

SpaceX Starlink, ufak Afrika ülkesi Benin de dahi açıldı

 - Güncelleme: 03 Kasım 2023 17:03

Ünlü milyarder Elon Musk’ın direkt olarak uzaydan internet bağlantısı sunan SpaceX Starlink hizmeti genişlemeye devam ediyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Buna bağlı olarak kullanıcı sayısı da artan servis, Elon Musk tarafından dün akşam yapılan paylaşıma göre artık zarar etmiyor. Henüz kârlılık seviyesine de ulaşamayan ancak kalkışlar sürdüğü için eşit seviyeye gelinmesi çok önemli olan servis, bugün itibarıyla sadece 13 milyon nüfusa sahip ufak Afrika ülkesi Benin’de de aktif edildi. Sistemin Türkiye macerası ise halen beklemede yer alıyor. Sistemin Türkiye’deki durumu hakkında en son Dr. Ömer Fatih Sayan şu açıklamayı yapmıştı: “Düşük Yörünge Uyduları üzerinden hizmet sunumuna yönelik istişare toplantımız; kamu kurumlarımız ve bağlı şirketleri ile özel sektör temsilcilerimizin katılımıyla devam ediyor. Starlink’in ülkemizde de faaliyette bulunma talebine yönelik gerekli regülasyon sürecini, sektörümüzün tüm aktörleri ile değerlendiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’nin güvenlik, ticari, teknik ve mali konudaki hassasiyetlerini ortaya koyacak, yetkilendirme süreciyle ilgili gereksinimleri belirleyeceğiz. Yürüdüğümüz her yolda yerli-milli çıkarlarımızı her şeyin üzerinde tutuyoruz.

Ülkemizin geleceği ve ilerlemesi için bizim çizeceğimiz bir yol haritasına eşlik etmek isteyen, destek olmak isteyen herkesle el ele verip çalışacağız. Süreç sonucunda çıkaracağımız yetkilendirmeyle ilgili gereksinimlere uyan firmaları da ülkemize davet etmekten memnuniyet duyacağız.

Bununla birlikte düşük yörünge uydu sistemleri üzerine çalışmalar yapan TÜRKSAT, Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi yerli firmalarımızı sonuna kadar destekleyecek ve bu firmalarımızın dünya çapınca bir etkiye sahip olması için yanlarında olacağız. Ülkemizin haberleşme geleceği için istişare toplantımıza katılan tüm sektör temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

İLGİLİ HABERLER