reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink LOG Tasarım

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink artık zarar etmiyor

Ünlü milyarder Elon Musk’ın direkt olarak uzaydan internet bağlantısı sunan SpaceX Starlink hizmeti artık zarar etmiyor.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Buna bağlı olarak kullanıcı sayısı da artan servis, Elon Musk tarafından bu akşam yapılan duyuruya göre artık zarar etmiyor. Henüz kârlılık seviyesine de ulaşamayan ancak kalkışlar sürdüğü için eşit seviyeye gelinmesi çok önemli olan servis, halen yüzde 100 kesin değil ancak 2024 içerisinde Türkiye’de de aktif edilebiliyor. Bu konuda eğer bilmiyorsanız resmi makamlarda görüşmeler yapılıyor, Türkiye uzun zamandır Starlink’in kapsama alanında bulunuyor. Uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink ile alakalı geçtiğimiz yıl içerisindeki en önemli gelişme, T-Mobile ve SpaceX tarafından yapılan ortak etkinlik ve etkinlikte gelen önemli duyurular olmuştu. T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bahsettiğimiz etkinlikte özellikle “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX’in yeni nesil uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek kapasiteye sahip. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

Sistemi en son gündeme getiren açılan buradaki resmi site olmuştu. “Direct to Cell” adı verilen sistemi kullanıma sunmak adına çalışmalara hız veren firma, açılan site üzerinden altyapının 2024 içerisinde aktif edileceğini duyurdu. Başta belirli ülkelere özel kalacak altyapı 2024’te sadece metin mesajları için kullanılabilecek, 2025 yılında sürece ses ve veri aktarımı da dahil edilecek.

2025’te ayrıca IoT cihazları için de destek sağlanacak. Mevcut “LTE” destekli akıllı telefonlar ile herhangi bir modifikasyon gerekmeksizin çalışacak Direct to Cell sistemi, başta yüksek hızlar sunmayacak fakat özellikle acil durumlarda büyük fark yaratabilecek.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili

İLGİLİ HABERLER