reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX, uzaydan interneti telefonlara da getirdi

 - Güncelleme: 11 Ocak 2024 08:55

Dünyanın en önemli özel uzay firması SpaceX, kısa süre önce uzaydan interneti telefonlara getirecek ilk Starlink uydularını atmıştı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink ile alakalı geçtiğimiz yıl içerisindeki en önemli gelişme, T-Mobile ve SpaceX tarafından yapılan ortak etkinlik ve etkinlikte gelen önemli duyurular olmuştu. T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bahsettiğimiz etkinlikte özellikle “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirmişti. SpaceX’in yeni nesil uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek kapasiteye sahip. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek. Bu sistemi geçtiğimiz aylarda en son gündeme getiren ise açılan buradaki resmi site olmuştu. “Direct to Cell” adı verilen sistemi kullanıma sunmak adına çalışmalara hız veren firma, açılan site üzerinden altyapının 2024 içerisinde aktif edileceğini duyurmuştu. İşte bu konuda ilk adım geçtiğimiz günlerde atıldı ve Falcon 9 rokete yüklenen 21 yeni Starlink uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Bu 21 uydunun altı tanesinin resmi olarak “Direct to Cell” desteğine sahip olduğu paylaşıldı, bugün ise sistemin sorunsuz olarak çalıştığı açıklandı. Bu konuda, “SpaceX ekibi fırlatmadan sadece altı gün sonra, Direct to Cell uydularımız aracılığıyla ilk kısa mesajları gönderdi ve aldı” diyen ve aynı zamanda, “Uzaydaki Direct to Cell uydularımız aracılığıyla gönderilen iki telefon arasındaki mesajlar” yazarak aşağıdaki fotoğrafı paylaşan firma, bir kez daha dikkat çekmeyi başardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başta belirli ülkelere özel kalacak altyapı 2024’te sadece metin mesajları için kullanılabilecek, 2025 yılında sürece ses ve veri aktarımı da dahil edilecek. 2025’te ayrıca IoT cihazları için de destek sağlanacak. Mevcut “LTE” destekli akıllı telefonlar ile herhangi bir modifikasyon gerekmeksizin çalışacak Direct to Cell sistemi, başta yüksek hızlar sunmayacak fakat özellikle acil durumlarda büyük fark yaratabilecek.

Not: SpaceX Starlink sisteminin Türkiye’de de aktif edilmesi adına resmi görüşmeler halen sürüyor.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili