reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink

SpaceX, uzaydan internet sunan 100 Starlink uydusunu yok edecek

Dünyanın en önemli özel uzay firması SpaceX, uzaydan internet sunan 100 farklı Starlink uydusunu yok edecek.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderiliyor ve bu sayede sistemin kapsama alanı ile kapasitesi sürekli olarak artıyor. Uzaydan yüksek hızlı internet sunabilen Starlink için bugün dikkat çeken bir açıklama yapıldı. SpaceX’in resmi bildirisine göre firma önümüzdeki aylarda ileride sorun çıkarma riskine neden olabilecek bir hataya sahip 100 farklı Starlink uydusunu yok edecek. Şirket eğer duymadıysanız bunu ilk defa yapmayacak. Paylaşılan resmi açıklamaya göre alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar yaklaşık 6.000 Starlink uydusu gönderen SpaceX, uzayda sürdürülebilirliği göz önünde bulundurarak bugüne kadar 406 uydunun kontrollü olarak yörüngeden çıkarılmasını sağladı. Starlink ile alakalı geçtiğimiz yıl içerisindeki en önemli gelişme, T-Mobile ve SpaceX tarafından yapılan ortak etkinlik ve etkinlikte gelen önemli duyurular olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

T-Mobile CEO’su Mike Sievert ve SpaceX CEO’su Elon Musk, bahsettiğimiz etkinlikte özellikle “uydudan hücresele” altyapısı ile ses getirmişti. SpaceX’in yeni nesil uyduları, taşıdıkları özel donanımlar ile dünya çapındaki ölü bölgeleri ortadan kaldırarak doğrudan akıllı telefonlara uydu internet sağlayabilecek kapasiteye sahip. Bu altyapı ABD özelinde T-Mobile’ın 5G ağıyla birleştirilecek ve böylece ülkedeki hemen her yer kapsama alanı haline getirilecek.

Bu sistemi en son gündeme getiren ise açılan buradaki resmi site olmuştu. “Direct to Cell” adı verilen sistemi kullanıma sunmak adına çalışmalara hız veren firma, açılan site üzerinden altyapının 2024 içerisinde aktif edileceğini duyurmuştu. Bu konuda ilk adım yakın zaman önce atıldı ve Falcon 9 rokete yüklenen 21 yeni Starlink uydusu alçak dünya yörüngesine gönderildi. Bu 21 uydunun altı tanesinin resmi olarak “Direct to Cell” desteğine sahip olduğu paylaşıldı.

Başta belirli ülkelere özel kalacak altyapı 2024’te sadece metin mesajları için kullanılabilecek, 2025 yılında sürece ses ve veri aktarımı da dahil edilecek. 2025’te ayrıca IoT cihazları için de destek sağlanacak. Mevcut “LTE” destekli akıllı telefonlar ile herhangi bir modifikasyon gerekmeksizin çalışacak Direct to Cell sistemi, başta yüksek hızlar sunmayacak fakat özellikle acil durumlarda büyük fark yaratabilecek.

SpaceX Starlink gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili