reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX’in Falcon 9 roketi tarihi inişini gerçekleştirdi [Video]

Tesla CEO’su Elon Musk’ın kurduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarihi bir başarıya imza attı. Uzay şirketinin Falcon 9 isimli roketi ABD’nin Florida eyaletinde fırlatıldıktan kısa bir süre sonra başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Yeniden kullanılabilir roket konusunda uzun süredir çalışmalar yürüten SpaceX, daha önce başarısızlıkla sonuçlanan denemelerinden sonra Falcon 9 roketini yeryüzüne ilk kez sağ salim indirmeyi başardı. Falcon 9 aynı zamanda bu kadar yükseğe uçtuktan sonra yeryüzüne dikey bir şekilde inmeyi başaran ilk roket oldu. 100 kilometre yükseklikte 11 uyduyu yörüngeye yerleştiren Falcon 9, yaklaşık 9 dakika süren yolculuğunun ardından planlanan bölgeye dikey inişini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi.

Benzer bir başarıyı daha önce Amazon CEO’su Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin de gerçekleştirmişti. Ancak Falcon 9, New Shepard’dan daha kompleks bir yapıya sahip olmasının yanında yolculuğunu az sürede ve daha yükseğe uçarak tamamladı. Bu arada SpaceX’in başarısını kutlayan ilk isimlerden biri Jeff Bezos oldu.

Falcon 9’un tarihi iniş videosunu yukarıdan, yolculuğun tüm sürecini gösteren 45 dakikalık videoyu ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

VİDEO