reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man: Shattered Dimensions

Batman: Arkham Asylum geçen yılın bombalarından biriydi bizim için. Tüm beklentilerimizin üzerine çıkmış ve aksiyon, macera öğelerini harmanlamış bir oyundu. Biz de o anda anlamıştık aslında, o ana kadar oynamış olduğumuz süper kahraman oyunlarının aslında ne kadar eksik yapımlar olduğunu. Arkham Asylum bu konuda çıtayı öylesine yükseğe çekti ki haliyle bizim de bir süper kahraman oyunundaki beklentilerimiz tavan yapmıştı. Ama Arkham Asylum iyi bir süper kahraman oyunu yapmanın anahtarını da geliştiricilerin eline tutuşturuvermişti: Bir süper kahraman hayranı olmak! Shattered Dimensions işte tam da böylesi bir ekibin elinden çıkmış bir oyun. Hatta bir de değil, tam dört oyun.

BİNALARIN ARASINDA
Shattered Dimensions, sakar Örümcek’in Mysterio’nun elindeki antik bir tableti kırmasıyla açılıyor. Mysterio’nun müzeden çalmaya çalıştığı o tablet aslında binlerce yıldır, düzen ve kaosun içinde bulunduran kadim bir taş. Mysterio’yu engellemeye çalışan Spidey, kazara tabletin kırılmasına sebep olunca oyunumuz da başlamış oluyor. Onlarca parçaya ayrılan tabletin her bir parçası farklı boyutlara dağılınca Örümcek Adam dünyasının en gizemli karakterlerinden biri olan Madam Web devreye giriyor ve dört farklı boyuttaki Örümcek Adamları organize ediyor. Amazing, hepimizin en fazla aşina olduğu, çizgi romanlardaki Spider Man; Ultimate, bir başka boyutta genç Peter Parker’ın simbiyot tarafından ele geçirilmiş hali; 2099, söz konusu yıldaki Örümcek Adam ve Noir, 1933 yılında ABD’nin büyük buhran zamanlarındaki Spidey. Evet, dört farklı boyut ve dört farklı Örümcek Adam var karşımızda ve inanın hepsinin oynanış şekli ve teması birbirinden oldukça farklı. Amazing boyutunda Spider-Man tanıdığımız, bildiğimiz haliyle boy gösteriyor. Yine her zamanki gibi çevik ve kötü espriler yapıyor. Ultimate, simbiyotun verdiği güçle biraz daha güçlü ve Rage moduna girmek gibi fazladan bir güce sahip. Ultimate Spidey dövüştükçe gaza geliyor ve en sonunda korkunç bir güce sahip olarak çevresinde ne kadar düşman olursa olsun pataklamaya başlıyor. 2099 yılındaki Spider-Man ise diğer tüm Örümceklerden daha çevik. Kostümünün verdiği ekstra hareket imkanı sayesinde çok daha hızlı ve çevik bir şekilde hareket edebiliyor. Gelecekteki Spidey’nin gücüyse zamanı yavaşlatabilmesi. Madem en çevik Spidey 2099’daki, bir de neden üzerine ‘zamanı yavaşlatma’ gibi bir özellik eklenmiş diyebilirsiniz. Gelecekteki Spidey’nin düşmanları, uzaktan güdümlü roket atabiliyorlar da ondan… Onlarca düşmanla aynı anda kapışırken bir de üzerine bu roketlerle uğraşmak istemezsiniz emin olun. Diğer yandan bizim en çok etkilendiğimiz boyutsa Noir Spidey’nin olduğu tema oldu. Diğer boyutların aksine karanlık ve ağır bir tema ile karşı karşıyayız. Bu boyutta Spidey, genelde saklanarak ilerlemek ve gölgelerden çıkmamak durumunda. Bu nedenle oynanış da tamamen farklı bir hale geliyor. Diğer boyutların aksine mümkün olduğu kadar yakın dövüşten kaçınmalı, düşmanlarınızı uzaktan gözlemlemeli ve onları gafil avlamalısınız. Bu noktada hemen o ünlü Örümcek Hisleri’nden de bahsetmek durumundayız. Madam Web tüm boyutlardaki Örümcek Adamları bir takım haline getirirken Örümcek Hisleri’ni de güçlendiriyor. Artık kahramanlarımızın hisleri eskisinden çok daha güçlü: Duvarların ötesinden düşmanları görebiliyor, saklı olan eşyaları rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.

HAVADA SÜZÜLMEK
Saklı olan eşyalar… Bunlardan kastımız etrafa dağılmış olan örümcek sembolleri. Bu semboller düşündüğünüzden daha önemli aslında. Topladıkça karakterinizi geliştirmek için puanlarınızı artırabiliyorsunuz. Evet, oyunda bir karakter geliştirme sistemi var ve oldukça da iyi işliyor. Genel sağlık barını artırmak, yeni hareketler kombolar ve bitirici vuruşlar öğrenmek için çeşitli challenge’ları yapmak durumundasınız. Bu challenge’lar oyunu ağırlaştıran ve yapılması zorunlu yan görevler gibi değil, aksine oyuna tempo katan ve yapması son derece eğlenceli küçük maceralardan oluşuyor. Düşmanları belli şekillerde pataklamak, saklı nesnelerin belli bir miktarını bulmak, gökdelenleri belli bir süre içinde tırmanmak gibi görevler son derece eğlenceli şekillerde bölümlerin içine dağılmış durumdalar. Bunları yapmak zorunda değilsiniz ancak yaparsanız karakterinizi çok daha hızlı bir şekilde geliştirme şansınız oluyor. Tüm challenge’ları Web of Destiny denen tablo üzerinden takip edebilirsiniz.

MANHATTAN RÜZGARI
Geliştirici firma Beenox’un çıkardığı işe hayran kalmamak elde değil. Zor olanı başarmışlar ve tüm boyutların grafik tasarımlarını ve oynanışlarını birbirinden ayırmayı başarmışlar. Çizgi roman, fütüristik ve noir arasında gidip gelen grafikler göz okşuyor. Gerçekten takdire değer. Yine Örümcek Adam karakterleri gayet iyi işlenmiş. Yapımcılar Örümcek Adam’ı herhangi bir süper kahraman oyunundaki, herhangi bir kahraman olmaktan sıyırmayı başarmışlar. Özellikle aralarında Neil Patrick Harris’in de bulunduğu seslendirme takımı gerçekten çok başarılı bir iş çıkarmış ortaya.

EN İYİ ÖRÜMCEK ADAM OYUNU
Uzun lafın kısası Shattered Dimensions, Batman: Arkham Asylum’dan sonra yapılmış en iyi süper kahraman oyunu ve şimdiye kadar yapılmış en iyi Örümcek Adam oyunu. Kesinlikle denenmesi gerek. Ellerine sağlık Beenox, hayatımızın bir haftasını çaldın bizden.

Spider-Man: Shattered Dimensions
Dört Örümcek Adam’ın ekstra özelliklerini iyice öğrenmek durumundasınız. Bu oyunun anahtarı, çünkü bazı düşmanlar sadece belli şekillerde öldürülebiliyor. Örneğin, kalkanlara sahip düşmanlara sadece yanlardan ya da arkadan saldırmak durumundasınız.

Spider-Man: Shattered Dimensions
Oyunun boss savaşları gerçekten başarıyla kurgulanmış. Örümcek Adam’ın tüm azılı düşmanlarıyla kapışıyorsunuz. Tümünü yenmenin yolu da oldukça farklı, kapışmaya girmeden önce zayıf noktaları tespit etmeye çalışın.

Spider-Man: Shattered Dimensions
Oyunun ana menüsünden girebileceğiniz galeriler içinde son derece eğlenceli içerikler bulunuyor. Tüm içerik siz oynadıkça açıldığı için hemen hepsine sahip olamıyorsunuz ama bunlara ulaşmayı denemek bile başlı başına bir eğlence.

Spider-Man: Shattered Dimensions
Karakter geliştirme sistemi oldukça basit ama bir o kadar da çeşitlilik sunuyor. İlk bitirişinizde tüm hareketleri açmak oldukça zor ama Web of Destiny üzerinden challenge’ları takip ederseniz bunu yapmanız mümkün.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
• BEENOX

DAĞITICI
• ACTIVISION

PLATFORM
• PS3, XBOX 360, PC, Wii, DS