reklamı kapat

POPÜLER

2018 KIA Ceed

Sportifleşen tasarımı ve 1.0 litrelik yeni motor seçeneğiyle 2018 KIA Ceed karşınızda!

Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkacak olan 2018 KIA Ceed, pastadaki payını artırmanın yollarını arayacak.

KIA’nın yaklaşık iki hafta öncesinde tasarım çizimleri üzerinden ilk bilgilerini paylaştığı üçüncü jenerasyon Ceed, Cenevre Otomobil Fuarı’nın kapılarını açmasına üç hafta kala tanıtıldı. Yeni jenerasyonuyla adındaki kesme işaretinden kurtulan ve zengin geliştirmeler alan aracın tasarımını Almanya’da bulunan tasarım merkezi üstleniyor. Tasarım kısmında yapılan fark edilir değişimlerin yanı sıra motor bölümünde de yeni seçenekle donatılan 2018 KIA Ceed’in tanıtım etkinliğinde, iç bölümde artırılan kalite algısının üzerinde fazlaca durulduğunu da belirtmeden geçmeyelim. KIA cephesinin yeni jenerasyon için yaptığı tanım ise; “Sınıfının en yenilikçi otomobillerinden bir tanesi.” üzerine oldu.

Tasarım – Donanım

2018 KIA Ceed’in detaylarına geçmeden evvel bazılarının aklına takılabilecek şu sorunun cevabını verelim; “İki jenerasyondur devam eden Cee’d ne oldu da Ceed olarak güncellendi?” Markanın pazarlama departmanı tarafından alındığını öğrendiğimiz bu kadarın aslında tek ve mantıklı bir sebebi var; Google. Yani kullanıcıların internet üzerinden Ceed’e daha doğru ve kolay bir şekilde erişebilmesi adına isimdeki kesme işaretinden vazgeçilmiş. Bunun ne kadar işe yaratacağı ise hiç şüphesiz Ceed’in özellikleri ile doğru orantılı. Dışarıdan baktığımızda artık 20 milimetre daha geniş ve 23 milimetre yere yakın bir araçla karşı karşıya olduğumuz rahatlıkla görülebiliyor. Daha sportif bir karakter elde edebilmek için ebatlardan da yardım alan KIA tasarımcıları, aracın ön bölümünü 20 milimetre kısaltarak bunu arka taraftaki 20 milimetrelik artışla bir araya getiriyor. Yeni nesil “kaplan burnu” ızgara tasarımında bile hissedilen bu ebatsal değişim önde ve arkada tamamen yenilenen LED ışıklandırmalarla tamamlanıyor. Jant seçenekleri 15 ile 17 inç arasında değişiklik gösteren Ceed’in yeni tampon tasarımları da en büyük farkı yaratan parçalar arasında.


Kullanılan yeni altyapıyla birlikte iç dünyasında da önemli iyileştirmelerin yapıldığı 2018 KIA Ceed’de bagaj hacminde de 15 litrelik bir iyileşme söz konusu. Artık 395 litre gibi bir kullanım alanı sunabilen aracın arka bölümünde daha iyi baş ve omuz mesafesi söz konusu. İyileştirilen bu yaşam alanını kalite algısı artırılmış malzemelerle tamamlan Ceed’in kokpitinde 8 inç‘lik multimedya ekran yer alıyor. Güncel KIA modellerinde kullanılanlar ile birebir aynı olan bu ekranın boyutu donanım paketlerine göre 5 veya 7 inç de olabiliyor. Apple CarPlay ve Android Auto gibi artık olmazsa olmaz desteklerin de sunulduğu modelin baz seviyesinde bile anahtarsız girişin standart olarak sunuluyor olması güzel detaylardan.

Elektronik destek olarak eli günümüz standartlarını karşılayacak seviyede güçlendirilen Ceed’de; uzun far asistanı, sürücü dikkat uyarısı, şeritte tutna asistanı, ön bölge çarpışma ve önleme, akıllı hız sabitleyici (kendi kendine durma ve kalkma fonksiyonlu), kör nokta uyarı ve yaya algılama gibi zengin seçenekler yer alıyor. Opsiyonel olarak satın alınabilecek olan JBL premium ses sistemiyle de araç içerisindeki müzik kalitesinin önemli oranda sınıf atladığını da belirtmek gerekiyor.

Altyapı – Motor

Tasarım ve donanım yeniliklerinin yanı sıra Ceed’in sürüş dinamikleri üzerinde de dersine iyi çalıştığı söyleyen KIA, süspansiyon kısmında bağımsız yapıyı kullanıyor. Bu sayede aracın ani direksiyon tepkilerine bile en iyi şekilde cevap verebildiğini belirten marka yetkilileri yüksek hızlarda çok daha stabil bir sürüş deneyimi vadediyor. “Peki Ceed’i bu yüksek hızlara çıkaracak motorlarda durum nedir?” diye soracak olursanız, sizi zengin seçeneklerin beklediğini söyleyebiliriz.

Şimdilik hibrit konusunda herhangi bir adımın atılmadığı Ceed’de benzinli ve dizel motor seçenekleri sunuluyor. Benzinli ayağında yer alan 1.0 litrelik turbo makine üzerinde yapılan iyileştirme ile 120 beygir güç üretir hale getirilen bu motor, 1,4 litrelik ünitelere meydan okuyor. Benzinli seçeneklerden ikincisi olan 1,4 litrelik motor ise turbo versiyonda 140 beygir, atmosferikte ise 100 beygirlik iki farklı versiyon ile satın alınabiliyor.

Dizel motora sahip bir 2018 KIA Ceed satın almak isteyenleri ise 1,6 litrelik seçenek bekliyor olacak. KIA burada 115 ve 136 beygirlik iki farklı versiyon sunarken tork değerini 280 Nm olarak paylaşıyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavrama şanzımanla kombin edilebilen Ceed, 7 yıl veya 150.000 kilometrelik garanti standartlarıyla bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren kademeli olarak satışa sunulacak.