reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı; işte detaylar

Dünya Kadınlar Günü’nde Spotify, her zaman olduğu gibi dünyanın ve Türkiye’nin en çok dinlenen kadınlarını açıkladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, hem Türkiye hem de dünyada en çok dinlenen kadınları da duyurmaktan heyecan duyuyoruz açıklamasını yapan Spotify,  1 Ocak – 22 Şubat arasında derlenen verilere dayanarak önemli bir özet yaptı. Buna göre dünyada 2.3 milyardan fazla dinlenmeyle Taylor Swift birinci sırada yer alırken, onu Ariana Grande ve Dua Lipa iledi. En çok dinlenen diğer global kadın sanatçılar ise sırasıyla: HalseyKarol G ve BLACKPINK. Türkiye’de ise birinci sırada POP müziğin kraliçesi Sezen Aksu yer alıyor. İkinci sırada Zeynep Bastık, üçüncü sırada ise Billie Eilish zirveye yerleşirken, onları Sertab Erener ve Yıldız Tilbe takip ediyor. Türkiye TOP 10 listesinin devamında ise sırasıyla Taylor SwiftLil ZeyAriana GrandeLana Del Rey ve Tuğçe Kandemir gibi kadın sanatçılar öne çıkıyor.

Crime Junkie’yi sunan Ashley Flowers ve Brit Prawat dünyada en popüler kadın podcast yayıncıları olurken, onları Call Her Daddy podcast’inin Alex Cooper’ı takip ediyor. Diğer popüler kadın podcast yayıncıları  ise TED Talks Daily’den Elise Hu, My Favorite Murder’a ev sahipliği yapan Karen Kilgariff ve Georgia Hardstark ve Unlocking Us with Brené Brown’un yayıncısı Brené Brown. Türkiye’de ise umarim annem dinlemez, Merdiven Altı Terapi ve Nasıl Olunur gibi kadın yayıncıların ev sahipliğini yaptığı podcast’ler öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify, kadın sanatçı ve içerik oluşturucularının sayısını artırma ve onları öne çıkarma sorumluluğunu çok önemsiyor. Women of ElectronicWomen of K-PopWomen of Rock ve Galdem gibi kadın sanatçılara özel oluşturduğu global çalma listeleri ve kadın liderliğinde oluşturulan Where Should We Begin with Esther PerelScience Vs, ve Supernatural with Ashley Flowers gibi podcast’ler yalnızca birkaç örnekten bazıları.

Spotify büyük bir adım daha atmış durumda

Spotify ayrıca bu yıl kadınları onurlandırmak için bir adım daha attı ve açıklandığı kadarıyla kadın odaklı yepyeni bir oluşum da duyurdu. Spotify, içerik oluşturucuları daha çok güçlendirdiğinde aynı zamanda onlara, sanatlarıyla geleceği şekillendirme özgürlüğü verdiğine de inanıyor. Bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nde de tam bu inandığı şeyin arkasında duruyor.

Buna dayanarak Spotify bugün, ses / müzik dünyasında eşitliği güçlü kılmak ve kadınların bu dünyaya olan katkılarını kutlamak amacıyla platform içinde yeni global sekmesi EQUAL’ı duyurdu. EQUAL, firmanın resmi açıklamasına göre sağladığı global ortaklıklar, projeler, yeni içerik deneyimleri ile platform içi ve dışı destekleriyle yerel, bölgesel ve uluslararası kadın sanatçılara ve kadın podcast yaratıcılarına ışık tutmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un gelecek için önemli yeni kamera teknolojisi