reklamı kapat

POPÜLER

Spotify ile geçmişe yolculuk

16 Haziran 2015

Teknoloji ilerledikçe geçmişe duyulan özlemin daha çok arttığı bir gerçek. Bu durum muhtemelen en çok müzik konusunda geçerli. Günümüz müzikleri kalitesizleştiği için midir bilinmez ancak özellikle son zamanlarda sırf geçmiş dönemlere ait müzikler çalan bir dizi retro temalı mekan türedi. Spotify da “modaya” uydu ve eski kayıtlarını tozlu raflardan çıkardı.

Rewind (geri sar) özelliğini kullanıma sokan Spotify bizi geçmişe götürüyor. Playlist oluşturma konusunda gayet başarılı olan müzik platformu bunu bu kez geçmişe ait parçalarla yapmaya çalışıyor. “Daha eski dönemlerde yaşamız olsaydınız ne dinlerdiniz?” sorusundan yola çıkan Spotify, sizin yönlendirmeleriniz sayesinde beğeneceğiniz parçaları karşınıza çıkarıyor.

Özelliği kullanmak oldukça basit. Önce bu adrese gittikten sonra Spotify’a rewind, yani geri sar diyoruz. Açılan sayfada beğendiğimiz üç sanatçıyı seçmemiz isteniyor. İlk sayfadakileri beğenmezsek “more” tuşuna basarak daha fazla seçenek görmek mümkün. Bu alan da tamamlandıktan sonra artık geçmiş listelerimiz hazır. 90’lardan başlayan yolculuk bizi 20’lere kadar götürdü. Her dönemin kendi listesini ayrıca dinleyebiliyoruz.

Dönemlere özel örneğin 60’larda radyo, 70’lerde plak, 80’lerde karışık kaset, 90’larda CD-R çalma gibi hoş detaylar mevcut. Rewind özelliğini şimdi denemeye başlayabilirsiniz.

YORUMLAR