reklamı kapat

POPÜLER

Spotify

Spotify, son olaylara yönelik aldığı tedbirleri açıkladı

Spotify, son günlerde gündemden düşmeyen olaylara yönelik aldığı tedbirleri açıkladı. Firma bunlarla birçok kişiyi tatmin etmedi.

Öncelikle tüm detaylarına burada yer verdiğimiz konuda kısa bir özet geçelim. Geçtiğimiz hafta Kanadalı bestekâr, söz yazarı ve şarkıcı Neil Young, bir yazı yayınladı ve bununla Spotify’dan müziklerini kaldırmasını istedi. Bunun arkasında Neil Young’un podcast ünlüsü Joe Rogan ile aynı platformda yer almak istememesi yer alıyordu. “Spotify hayatı tehdit eden Covid ile alakalı yanlış / sahte bilgilerinin evi haline geldi” diyen Young, hastalık ile alakalı birçok açıklaması doğru olmadığı için tepki çeken Joe Rogan’a ve bazı diğer yanlış Covid bilgilerine verilen desteği eleştirmişti.

Bu durumdan dolayı büyük eleştiri alan, abone kaybeden ve borsada büyük zarara uğrayan firma, sonunda süreçle alakalı bazı adımlar attı. Firmanın süreçteki ilk hamlesi Covid-19 ile alakalı podcast içeriklerine buradaki sayfaya götüren bir bağlantı eklemek oldu. Bu sayfada Covid hakkındaki en son ve gerçekten bilimsel bilgilere yer verildiği aktarıldı. Firma ayrıca içerik yönergelerini herkesin okuyabileceği hale getirdi. Şimdilik İngilizce olan sayfa, ileride farklı dillere de çevrilecek bilgisi verildi.

Spotify CEO’su Daniel Ek, yaptığı açıklamada “İçerik üreticilerini ifadeleri desteklerken kullanıcılarımızın güvenliğini koruma konusunda kritik bir rolümüz olduğunu biliyoruz” dedi ve ekledi: “İçerik sansürüne gitmemiz ve aynı zamanda kuralların ve bunları ihlal edenler için sonuçların mevcut olduğundan emin olmamız benim için önemli.”

Bu açıklamalar ve hamleler kullanıcıların büyük bölümünü tatmin etmedi. Çünkü Spotify, Joe Rogan hakkında şimdilik herhangi bir ceza uygulamadı ya da bir sözleşme iptali gerçekleştirmedi. Buna ek olarak Joe Rogan’ın tepki çeken konuklar ile yapılan Covid-19 odaklı içerikleri de platformdan kaldırılmadı. Konu hakkında bir açıklama yaparak “sadece” Spotify’dan özür dileyen Joe Rogan, ileride daha dengeli içerikler yapacağını aktardı.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle