reklamı kapat

POPÜLER

spotify

Spotify tarafından yapılan tatsız “hack şakası”

2019’u bitirirken artık hemen her kullanıcının da bildiği üzere şüpheli herhangi bir USB’yi bilgisayarınıza takmamanız gerekiyor. Spotify tarafından yollansa bile.

Spotify şimdilerde Türkiye’de mevcut kullanıcılar için Ocak 2020’dan itibaren yükselteceği abonelik fiyatlarıyla konuşulurken, yurt dışında ise çok başka bir konuyla gündeme geldi. Teknolojinin gelişimiyle beraber kullanıcılar da kendilerini sanal ortamlarda koruma konusunda eğitmek durumunda kaldı. En temel bilgilerin başında ise elbette şüpheli URL’lere tıklamama ve bilgisayarınıza şüpheli herhangi bir USB’yi takmama geliyor. 2020’ye girmek için artık geri sayım yaptığımız şu günlerde “USB de kimse kimseye göndermiyordur artık” diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü aksine popüler çevrim içi müzik servisi bu tarz bir reklamın eğlenceli olacağını düşünmüş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify tarafından gönderilen gizemli USB bellekler

TechCrunch‘ın kaleme aldığı yazıda da görebileceğiniz gibi popüler çevrim içi servisinden gelmiş gibi görünen gizemli USB bellekler yurt dışında bazı basın mensuplarına gönderilmiş. Belleklerin üzerinde ise sadece “Play me” (Beni oynat) yazıyormuş. Elbette aklı başında herhangi bir basın mensubunun, şirket veya kişisel bilgisayarına bu USB’yi takma ihtimali söz konusu dahi olmamalı. Zira yazının başında da belirttiğimiz gibi temel kurallardan biri şüpheli USB’lerden uzak durmak. Spotify göndermiş olsa bile. 2010’lu yılları bitirirken tamamen dijital yayıncılık yapan bir servisten böyle bir reklam kampanyası beklemek pek makul de değil. Hatta zekice kurgulanmış bir reklam kampanyası gibi hissetirilmesi için kötü niyetli kişiler tarafından tasarlanmış dahi olabilir. Bir benzerini geçtiğimiz aylarda Türkiye’de Netflix’ten geliyormuş gibi gönderilen USB’lerin gündem olmasıyla yaşamıştık.

TechCrunch’ın Ubuntu işletim sistemli yedek bir bilgisayarda çalıştırdığı USB’nin içinden ise “This is Alex Goldman, and you’ve just been hacked” (Bu Alex Goldman ve siz hacklendiniz!) sesini çalan tek bir ses dosyası çıkmış. Bu hayli tatsız şaka Spotify’da yayınlanacak yeni podcast’in tanıtımı aslında. Tabii kaç muhabir doğrudan çöpe atmadan USB’yi çalıştırdı o meçhul. Spotify tarafından sonrasında herhangi bir açıklama da yapılmamış.

İlginizi çekebilir

John Wick yönetmeninin iPhone 11 Pro ile çektiği kar topu savaşı