reklamı kapat

POPÜLER

Star Wars: The Old Republic incelemesi

Star Wars, Bioware ve MMO… Bu üçleme nasıl olur da başarısız olabilir ki? Aslına bakarsanız online oyuncuların hatırı sayılır bir kısmı The Old Republic’e duyurulduğundan beri çekinerek yaklaşmayı tercih etti. World of Warcraft’ın hardcore oyuncular için görece basit kaçması ve The Old Republic’in de büyük oranda bu oyunun mekaniklerini temel alması sebebiyle şüpheye düşmemek elde değildi. Fakat yine de iki marka çok ama çok güçlüydü. Bioware… Bize en sıkı rol yapma oyunlarını sunmuş olsa da Dragon Age 2 ile birlikte bir düşüş içine girmiş olmaları gözden kaçmıyordu. Özellikle The Old Republic’in 150 milyon doları aşan maliyeti de beklentilerin artmasına sebep oluyordu. Yine de Knights of the Old Republic gibi tarihin en iyi rol yapma oyunlarından birinin manevi devamı olması ve işin arkasındaki Electronic Arts’ın desteği umutlarımızı artırıyordu.

SINIRSIZ GÜÇ
The Old Republic, filmlerin tam 3500 yıl öncesinde ve Knights of the Old Republic’in 300 yıl sonrasında geçiyor. 28 yıl süren Büyük Galaktik Savaş’ın ardından güç dengelerinin değişmeye başladığı en hareketli zamanları konu alıyor The Old Republic. Bioware’in iddiası, oyunun herhangi bir MMO’ya göre çok daha hikaye odaklı olacağıydı. Bu sözlerini tutmuş görünüyorlar. Zaten firmanın hikaye anlatımı konusundaki referansları da oldukça güçlüydü. Oyuna iki ana güç odağından birini seçerek başlıyorsunuz. İsterseniz Galaktik Cumhuriyet tarafına geçip aydınlık taraf için mücadele edebilir, isterseniz karanlık Sith saflarına katılabilirsiniz. Star Wars evreninin en büyük özelliği olan aydınlık/karanlık taraf dengesi oyun gayet anlamlı bir şekilde yedirilmiş. Verdiğiniz kararlara, daha da önemlisi diyaloglar içinde nasıl tavır aldığınıza bağlı olarak iyi ya da kötü tarafa meyledebiliyorsunuz ki bu da rol yapma unsurlarını iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Grup olarak gidilen görevlerdeyse kimin konuşacağını zar atarak belirliyorsunuz. The Old Republic’te klasik bir rol yapma oyununun temellerini bulabiliyorsunuz. Oyunda ilerlemek için karakterinizin seviye atlaması gerekiyor, bol bol düşmanlarla kapışacak, görev tamamlayacak ve etrafı keşfedeceksiniz. Karakteriniz seviye atladıkça yeni yetenekler kazanmaya başlayacak; bu yetenekler, belli seviyelerde açılıyor ve belirli kişiler tarafından öğretiliyor. Tüm görevler içinde bir de Heroic görevler var ki hem yapması daha zor hem de grup olarak üstesinden gelmeniz gerekiyor. Fakat elbette asıl olarak deneyim puanlarını bu görevler getiriyor. Şimdi gelelim asıl merak edilen konuya, yani sınıflara. Cumhuriyet saflarında Smuggler (iyi silah kullanır ve ağzı iyi laf yapar), Trooper (her türlü otomatik silahı iyi kullanır, standart saldırı sınıfı), Jedi Knight (kılıç ve gücü iyi kullanır), Jedi Consular (bilge ve iyi bir diplomat) gibi seçenekler bulunuyor. Sith saflarındaysa, Bounty Hunter (paralı asker sınıfı, teknolojik cihazlarla arası iyidir), Imperial Agent (istihbara konusunda uzman ve keskin nişancı), Sith Warrior (her türlü yakın dövüş silahını iyi kullanan oldukça güçlü bir sınıf), Sith Inquisitor (gücün karanlık tarafına hâkim suikastçılardır) gibi dallar bulunuyor. Her ne kadar son dönem MMO’larına göre sınıflar az gözükse bile, 10. seviyeden sonra seçtiğiniz sınıfın alt yetenek ağaçlarında uzmanlaşabiliyorsunuz. Örneğin, oyuna bir Jedi Knight olarak başladıysanız, 10. seviyenin ardından Jedi Sentinel olarak devam edebilirsiniz. Bu sayede çift kılıç kullanabiliyor olacaksınız. Bu gibi uzmanlık dalları karakter gelişimini iyice detaylı bir hale getirmiş. Oyundaki ırklar arasındaysa Human, Chiss, Cyborg, Miraluka, Mirialan, Rattataki, Sith Pureblood, Twi’lek ve Zabrak gibi seçenekler var. Human ve Zabrak ırkları herhangi bir sınıfı seçebiliyorken, diğer ırkların seçebileceği sınıflar belirlenmiş durumda.

YILDIZ TOZU
Elbette oyunun gidişatını belirleyen şey verdiğiniz kararlar olacak. Bioware ilk günden beri oyunun hikaye merkezli olması için çok çalışıyordu ki karakter tabanlı bireysel görevlerde öyle de olmuş. Ayrıca oyundaki tüm karakterler, kendi karakterimiz de dahil olmak üzere seslendirilmiş. Diyalog seçim sistemi de Mass Effect’in neredeyse aynısı olmuş ki bizce bu gayet yerinde bir seçim. Yine fazla zaman geçirdiğiniz NPC’lerle (Non-playable Character) ilişkinizi ilerletebiliyorsunuz. Hatta ileri durumlarda duygusal yakınlık bile söz konusu olabiliyor. Diğer yandan Star Wars hayranlarını mutlu edecek bir haber verelim, oyunun haritaları da oldukça geniş ve detaylı: Korriban, Ord Mantell, Nal Hutta, Tython, Coruscant, Balmorra, Alderaan, Tatooina, Dromund, Kaas, Taris, Belsavis, Voss, Hoth, Corellia, Ilum, Quesh ve bir uydu olan Nar Shadda’ya seyahat etmeniz mümkün.

YILDIZ GEMİLERİ
Star Wars: The Old Republic’de her oyuncu kendi yıldız gemisinin sahibi olabiliyor. Bu yıldız gemisini operasyon üssü olarak kullanabiliyorsunuz. Bir nevi eviniz gibi bir işlev görebiliyor geminiz. Oyunun en sevdiğimiz yanlarından biri de kendi silah ve teknolojilerinizi araştırırken toplamanız gereken hammaddeleri oyunun bize toplattırmaması oldu. Zaten bir rol yapma oyununda saçma sapan quest’lerden hiç hoşlanmamışızdır. Sonuçta biz bir kahramanı oynuyoruz ve gidip bir kahraman olarak tavşan kesmek hiç hoşumuza gitmezdi. Araştırma yapmak için gereken hammaddeleri adamlarınıza toplatma şansınız var. Böylece siz sadece kayda değer görevlere odaklanabiliyorsunuz. Peki, gemimizle savaşa çıkabiliyor muyuz? Hem evet hem de hayır. Geminize kumanda edebildiğiniz görevler genelde, on-rails-shooter gibi tasarlanmış. Dolayısıyla maalesef geminize sınırlı bir şekilde komuta edebiliyorsunuz.

BANA KOMUTANI BAĞLAYIN
Gerçi bir MMO’yu bu kadar kısa bir mesafede tanımlamak ve anlatmak zor ancak Star Wars: The Old Republic kesinlikle beklentileri karşılayabilecek kalitede. Oyunun en güçlü olduğu taraf Star Wars evreninin karakterini odaklı bir şekilde yansıtabilmesi olmuş. Haritaların biraz boş kalmış olması ve oyunun henüz çok yeni olmasından dolayı yaşanan teknik aksaklıklar biraz karın ağrıtsa da sürekli güncellenecek içeriği ve yamalarla oyunun çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. Online oyunlardan hoşlanıyor ve Star Wars evrenini seviyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Ancak oyunun zamanla çok daha iyi olacağını da aklınızın bir köşesinde bulundurun.