reklamı kapat

POPÜLER

Steam LOG Tasarım

Steam kullanıcıları, yapılan kaba bir hesaba göre hiç oynamadıkları oyunlar için 19 milyar dolar harcamış

 - Güncelleme: 25 Haziran 2024 16:15

Steam kullanıcıları, PCGamesN ve SteamIDFinder’ın bilimsel olmayan ortak araştırmasına göre hiç oynamadıkları oyunlar için 19 milyar dolar harcamış.

Büyük ihtimalle hemen herkesin Steam kütüphanesinde fiyatı çok uygunken satın aldığı ve hiçbir zaman oynamadığı bir ya da birden fazla oyun bulunuyor. İşte bu konuda bir istatistik ortaya koyan PCGamesN ve SteamIDFinder, hiç oynanmayan oyunlar için kabaca bir hesapla 19 milyar dolar harcandığı aktarıyor. “Dünyadaki tüm kayıtlı Steam hesaplarının yalnızca yüzde 10’u, yani SteamIDFinder’ın veri tabanındaki yaklaşık 73 milyon hesap herkese açık. Bu hesaplardan elde edilen verilere dayanarak, toplu olarak satın alınmış ve daha sonra tek bir kez bile oynanmamış yaklaşık 1,9 milyar dolar değerinde oyun olduğunu hesapladık. Halka açık olmayan tüm Steam profillerini kabaca hesaba katmak için bunu 10 ile çarptık ve 19 milyar dolara ulaştık” diyen PCGamesN, 19 milyar doların Nikaragua, Nijer, Çad veya Mauritius’un gayri safi milli hasılasından daha fazla olduğunu da belirtiyor. Bundan önce Valve şirketinin İngiltere’de sahibi olduğu Steam üzerinden dava edilmesi ses getirmişti. Valve, İngiltere’de tam 843 milyon dolarlık bir Steam davası ile karşı karşıya. Dava kapsamında şirketin, sahibi olduğu oyun marketi Steam üzerinden rekabeti engelleyecek adımlar attığı iddia ediliyor. İngiltere’deki hakim konumunu kötüye kullandığı söylenen şirket, bu sayede ülkedeki 14 milyon PC oyuncusundan olması gerekenden daha fazla ücret almakla suçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Davayı açan taraf bu konuda, “Pazarın hakimi konumda bulunan şirketlerin aşırı veya rekabete aykırı fiyatlar uygulamasına izin verilmez. Şirketler, rakiplerin kendileriyle rekabet etmesini engelleyen adil olmayan ticaret koşullarını uygulayamazlar.” açıklamasını yapıyor. “Valve Corporation’ın PC oyunları ve oyun içi içerikler söz konusu olduğunda rekabeti haksız bir şekilde engellediğine inanıyoruz” diyen Vicki Shotbolt, bu yüzden İngiltere’deki müşterilerin oyunlar ve oyun için içerikler için çok fazla ödeme yaptığını belirtiyor. Uzmanlar ise açılan bu davadan bir sonuç alınamayacağını düşünüyor.

Steam adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X