reklamı kapat

POPÜLER

Steam’de oyun yayınlamak artık eskisinden çok daha kolay

Bağımsız oyun geliştiricileri oyunlarını Steam’de yayınlamanın hayalini kuruyor. Fakat bugüne kadar Steam’de oyun yayınlamak pek kolay değildi. Oyunu mağazaya koymanın maliyetleri yüksek olabildiği için birçok geliştirici bu parayı ödemekte güçlük çekiyordu. Steam nihayet geliştiricilerin bu şikayetini duydu ve hem oyuncuları hem de geliştiricileri memnun edecek bir değişikliğe imza attı.

Normalde Steam’de bir oyun yayınlamanın bedeli 100 dolar ile 5 bin dolar arasında değişiyor. Oyunun yapısına göre fiyatta da değişiklikler yapılıyor. Büyük oyun geliştiriciler için bu rakamlar önemsiz görünebilir fakat bağımsız geliştiriciler binlerce dolara çıkabilen ücretleri ödemekte zorlanıyor. Belirtilenlere göre artık Steam’de oyun yayınlayabilmek için yalnızca 100 dolar ödeme yapmak yeterli oluyor. Steam’in geliştiricilere sağladığı kolaylık bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Eğer oyunun satışları bin doların üzerine ulaşırsa ödenen bu 100 dolar geri iade ediliyor.

Oyun yayınlamanın ucuz hale gelmesi bir yandan iyi olurken diğer yandan endişeleri beraberinde getiriyor. Kalitesiz oyunları Steam üzerinde yayınlayarak haksız kazanç elde etmek isteyen kötü niyetli geliştiricilerin platformu kötü oyunlarla doldurabileceği düşünülüyor. Steam ise bunun önüne geçebilmek için algoritmada geliştirmeler yaptıklarını dile getiriyor. Ayrıca yeni Discovery güncellemesi sayesinde oyuncuların her zaman iyi oyunlar keşfetmesi sağlandığına da dikkat çekiliyor.