reklamı kapat

POPÜLER

steam

Steam’de KDV dönemi başladı

Steam‘in de Türkiye’ye vergi veren platformlar arasına dahil olacağı bir süredir konuşuluyordu. Geride bıraktığımız hafta sonuyla birlikte bu iddialar gerçeğe dönüştü. Artık oyun satın alırken VAT yani KDV ifadesini de görüyoruz. Peki bu durum oyun sevenleri etkileyecek mi? Oyun fiyatlarında artış yaşanacak mı?

Hatırlarsanız kısa bir süre önce App Store ve Google Play Store‘da vergi döneminin başladığını duyurmuştuk. Bu durum App Store’dan ücretli uygulama veya oyun indirmek isteyen kullanıcılara zam olarak yansımıştı. Steam ise farklı bir yol izlemeyi tercih ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüketiciye yansımıyor

Steam’de yeni bir oyun almaya karar verip, ödeme ekranına ulaştığınızda artık yüzde 18’lik VAT yani KDV ibaresi dikkat çekiyor. Fakat bu uygulama oyun sevenlerin cüzdanına olumsuz bir şekilde yansımıyor. Örneğin 20 liralık bir oyun beğenip almak istediğinizde bu fiyatın üstüne yüzde 18’lik KDV’nin eklendiğini görmüyorsunuz. Oyun fiyatları sabit kalırken yüzde 18’lik vergi Steam’in cebinden çıkıyor.

Elbette bu durumun ileride değişip değişmeyeceğine dair bir fikrimiz yok. Fakat KDV’nin fatura bilgilerine eklenmiş olması fazlasıyla dikkat çekici. Umuyoruz Steam bu konuda kullanıcıları etkilemeyen tutumunu sürdürür. Aksi halde oyun fiyatlarının daha da yükselmesi müşterinin zararına olacak.