reklamı kapat

POPÜLER

Apple, Cupertino’ya yeni kampüs binası inşa etmek istiyor

Steve Jobs, WWDC’nin ardından başka bir uzun konuşmayı da Kaliforniya’nın Cupertino Şehir Konseyi’ne yaptı. Konuşmanın konusu, Apple’ın bulunduğu kampüste büyük çaplı bir projeye girişip inşa etmeyi planladığı uzay gemisini andıran kampüs binasıydı. Eğer proje konsey tarafından onaylanırsa Apple’ın yeni merkezi 13 bin kişinin çalışabileceği dev bir yapı olacak.
Apple kampüsü
Haberin devamında videosunu izleyebileceğiniz konuşmada Steve Jobs’un oldukça rahat olduğu göze çarpıyor. Ama tabii ki onay bekleyen kendisi olduğu için Apple ürünlerinde yaptığı gibi yeni kampüs projesi için harikulade, muhteşem gibi ifadeler kullanmıyor. Jobs’ın karşısındaki konsey de oldukça dişli. Konsey üyelerinden birinin Apple’ın şehre ücretsiz Wi-Fi bağlantısı sağlayıp sağlamayacağı sorusuna Jobs’un yanıtı birazcık tehditkar oluyor. “Biz, Cupertino’daki en büyük vergi mükellefiyiz ve burada kalıp öyle olmaya devam etmek istiyoruz.”
Apple kampüsü
2015’te bitirilmesi planlanan yeni kampüs binası yenilikçi ve çevreci özelliklere sahip. Kampüs tamamlandığında şu an yüzde 20 olan yeşil alan yüzde 80’e yükselecek. 3 bin 700 olan ağaç sayısı 6 bine çıkacak. Bina dışındaki otopark sayısı halihazırda 9 bin 800 iken yeni kampüste otoparkların büyük bir çoğunluğu yer altına alınacak ve dışarıda yalnızca 1200 araçlık yer bırakılacak. Kampüsün bıraktığı karbon ayak izi de yüzde 30 oranda azaltılacak.

Advertisement