reklamı kapat

POPÜLER

Suya, toza, neme, ısıya ve darbelere dayanıklı akıllı telefon: Casio G’zOne Commando

Son bir iki yılda birçok insan akıllı telefonlara geçiş yaptı, birçoğu da geçiş için sırada. Ancak akıllı telefonlar her ne kadar tüm ağır görevleri yerine getirebilecek kadar donanımlı, tasarım ve malzeme anlamında mücevherlerle yarışır şıklıkta olsalar da darbelere vb. dış etkenlere karşı pek dayanıklı değiller. Casio’nun G’zOne serisi ise akıllı telefonları sağlamlıkla buluşturuyor. Serinin en yeni üyesi Commando, darbelere karşı koruma sağlayan özel dış kaplamasının yanı sıra yüksek güvenlikli e-posta ve Wi-Fi desteği ile amaca özel uygulamaları, widget’larıyla maceraseverleri bekliyor.
Casio G'zOne Commando
Amerika’da Verizon Wireless tarafından piyasaya sürülecek olan telefon; inşaat, ulaşım, sanayi ve sağlık alanında ve büyük tesislerde kullanım için oldukça ideal. Android’in 2.2 Froyo sürümünü işletim sistemi olarak kullanan telefon, suya batırılma, yağmur, darbe ve toz koruması, sis, nem, solar radyasyon, yükseklik ve düşük-yüksek sıcaklıklara karşı belirlenen askeri bir standart olan 810G ile uyumlu. Commando’nun en dikkat çeken tarafı ise sekiz özel modu. Bunlardan ilki Earth Compass. Dijital bir pusula olarak görev yapan mod, GPS vasıtasıyla aralarında önemli tarihi yapı ve coğrafi oluşumların bulunduğu yerlere olan uzaklığı ve yön bilgisini veriyor. Commando’daki bir diğer mod olan Walking Counter, günlük, haftalık ve aylık olarak yapılan yürüyüşün mesafesini, atılan adım sayısını ve harcanan tahmini enerjiyi gösteriyor. Bu mod, birçok özel yürüyüş parkurunun bilgilerini de içeriyor. Telefonun Adventure Training modu ise kullanıcıların dünya rekoru sahipleri ve hatta vahşi hayvanlarla yarışmasını sağlayan eğlenceli bir mod. Örneğin kendi 100 metrelik koşu derecenizi Ussain Bolt’unkiyle veya bir çitayla kıyaslayabilirsiniz. Dış mekan aktivitelerinin konum ve detay bilgilerini saklayan ve paylaşılmasını sağlayan Trip Memory, denizlerdeki dalga şiddetini gösteren Tides, sıcaklıkla ilgili bilgiler veren Thermometer, güneşin ve ayın konumunu gösteren Sun / Moon ve içinde bulunulan mevsime göre GPS sayesinde yıldızların konumunu ekrana getiren Star Gazer, Commando’nun diğer modları.

Advertisement

LED aydınlatmalı, otofokuslu 5 megapiksel kameraya sahip olan telefon Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarına ek olarak Mobile Hot-Spot fonksiyonunu da destekliyor. Casio G’zOne Commando, 28 Nisan’dan itibaren Amerika’da Verizon tarafından 200 dolar kontratlı fiyatla satışa çıkacak. Telefon Türkiye’ye gelir mi, gelirse fiyatı ne olur orası belirsiz.