reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation Network’te ciddi güvenlik açığı

Sony’nin sahip olduğu PlayStation Network’e 21 Nisan’dan beri erişilemiyordu ancak bunun neden olduğuna dair açıklama yapılmamıştı. Dün itibarıyla Sony’den bir açıklama geldi ve bu açıklama kullanıcıları rahatlatmaktan ziyade daha da gerdi. Çünkü kayıtlı kullanıcılara e-posta aracılığıyla da gönderilen açıklama, 17-19 Nisan tarihleri arasında Sony PlayStation Network ve Qriocity hesaplarına ait kullanıcı bilgilerinin yasa dışı yollarla ele geçirilmiş olabileceğini söylüyordu.

Advertisement

Sony, bu büyük problemin çözümü için üç adımda ilerliyor. Bu adımların ilki PlayStation Network ve Qriocity servislerine erişimin geçici olarak kapatılması. İkincisi, dışarıdan ve bilinirliği yüksek bir güvenlik firmasının ne olup bittiğine dair tam ve kapsamlı bir araştırma yapması. Üçüncü ve son adım ise güvenliği yeniden temin etmek için hızlı bir şekilde gerekenlerin yapılması ve kişisel bilgileri koruyan bir servis için network yapısının yenilenmesi.

Yapılan resmi açıklamada ne gibi kişisel bilgilerin açığa çıkmış, kötü niyetli kişilerin eline geçmiş olabileceği de belirtiliyor. Bu bilgiler arasında isim, adres (şehir, posta kodu dahil), ülke, e-posta adresi, doğum tarihi, PlayStation Network ve Qriocity kullanıcı adı ve şifresi yer alıyor. Bu noktada Sony’nin de bazı detaylara tam olarak hakim olmadığını söyleyebiliriz çünkü açıklamanın kredi kartı bilgilerinin durumuna ilişkin kısımda “Kredi kartı numaranız (güvenlik kodu hariç) ve son kullanım tarihi de ele geçirilmiş olabilir” deniyor. Güvenlik açısından da telefon, e-posta veya normal postayla kişisel bilgiler talep eden, şifre soran vb. içeriklere ilişkin olarak dikkatli olunması ve kredi kartı harcamalarına ilişkin bilgilerin düzenli olarak kontrol edilmesi isteniyor. Sony yaşanan sorunun en kısa sürede çözülmesi için gece gündüz çalıştığını da açıklamasına ekliyor.