reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

Sürüş deneyiminde hissedilir etki; Hyundai imzalı akıllı hız sabitleyici nasıl çalışıyor?

Hyundai mühendisleri tarafından geliştirilen yeni akıllı hız sabitleme sistemi yarı otonom sürüş teknolojisinin de bir parçası konumunda.

Otomobil üreticilerinin teknolojik gelişmeler doğrultusunda son birkaç yılda gerçekleştirdiği yatırımlar ve ortaklıklar artık sürüş deneyimine doğrudan etki edecek seviyelerde. İçerisinde KIA‘nın da bulunduğu Hyundai Motor Grubu, bu kapsamda yepyeni bir teknoloji daha geliştirerek otomotiv endüstrisine katkıda bulunmaya devam ediyor. Makine öğrenimi baz alınarak geliştirilen yeni hız sabitleme sistemi (SCC) içerisinde çok ciddi destek ekipmanların barındırıyor. Bu özelliğin temelini oluşturan Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi‘ne öğrenebilir makine destekli yapay zekayı dahil eden mühendisler performans konusunda başarılı sonuçlar elde etmiş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai sisteminin çalışma prensibi

Sistem içerisinde çalışmanın detaylarına baktığımızda ilk olarak kamera donanımlarının ön planda olduğunu görüyoruz. Araca yerleştirilen kameralar, sensörler ve algılayıcılar sürücünün alışkanlıklarını ve sürüş tarzını bir sistemde birleştiriyor ve merkezi bilgisayara gönderiyor. Bilgisayar daha sonra sürücünün düzenini belirlemek için toplanan bilgilerden ilgili ayrıntıları çıkarıyor. Bu süreçte makine öğrenme algoritması denilen yapay zeka teknolojisi uygulanıyor. Şürüş esnasındaki hız ve aradaki takip mesafesi de sürücünün reflekslerine ve kullanım tarzına göre ayarlanmış oluyor. Mühendisler sürüş düzeni; öndeki araçlara olan mesafe, hızlanma ve tepki verme olmak üzere üç bölüme ayırıyor. Tüm bu düzende kullanılan bilgisayarın amacı, sürüş keyfini ve güvenliği artırmak. Hyundai, gelecekteki modellerinde bu sisteme yer vererek olası kazaların önüne geçmek isterken aynı zamanda yarı-otonom sürüş deneyiminin yaşanmasına da ağırlık vermekte.

İlginizi çekebilir

Hyundai Tucson N-Line