reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Sürüş kalitesi artıyor; Toyota TNGA teknolojisini yaygınlaştırıyor

Japon otomotiv devi Toyota, yeni nesil modellerinde kullandığı TNGA teknolojisini, küçük segment otomobillerde de kullanacağını açıkladı.

Toyota, özellikle son yıllarda, sürüş zevki ve yol tutuş gibi konularda büyük aşama katetti. Bunun belki de en büyük sebeplerinden biri kullanmaya başladıkları TNGA teknolojisi. İlk olarak GA-C platformuyla kullanılmaya başlanan bu teknoloji CH-R ve Prius gibi modellerde kullanıyordu. Ardından Toyota bu teknolojiyi daha da yaygınlaştırarak Camry ve RAV4’de de kullanmaya başladı. Yeni gelen haberler ve olumlu kullanıcı geri dönüşlerinin ardından firma bu teknolojiyi daha küçük segmentlerde de kullanma kararı aldı. Peki nedir bu teknoloji? Toyota’nın TNGA teknolojisini tek bir başlık altında anlatmak oldukça güç. Çünkü bu teknoloji genel olarak otomobile ait her deneyimi bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyor.

Toyota, bu teknoloji sayesinde yol tutuşu arttırıyor

Toyota mühendisleri bu teknoloji kapsamında daha yeni birleştirme teknolojileri kullanıyor. Bu sayede gövde sertliği arttırılırken araç ağırlığı düşürülüyor. Birleştirme teknolojilerine ek olarak TNGA teknolojisinin kullanıldığı araçlarda oturuş pozisyonu da değişiyor. Daha alçak konumlandırılan koltuk sayesinde, araçların ağırlık merkezi aşağı çekiliyor. Bu sayede yol tutuş artarken sportif sürüş için daha fazla imkan sağlanıyor. Koltuk konumlandırmalarının tek etkisi yol tutuş üzerine de değil. Kabinde sunulan yaşam alanı da bu teknoloji sayesinde artıyor. Artan yaşam alanı ile beraber konfor arttırılıyor.

İlginizi çekebilir

2019 RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda