reklamı kapat

POPÜLER

Brexit

Otomotiv üreticileri endişeli; Brexit ertelenecek mi?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağı tarih git gide yaklaşırken, otomotiv üreticileri ise Brexit hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Brexit, yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinde sona geliniyor. 2016 yılında çıkış kararının açıklanmasının ardından yılan hikayesine dönen süreç, üreticileri de olumsuz etkiliyor. Gümrük ve vergi gibi avantajlarını kaybedecek olan otomotiv üreticileri ise durumdan rahatsız. Özellikle Land Rover, Jaguar gibi İngiliz üreticiler tüm çabalarına rağmen küçülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz seneye kıyasla yüzde 70’i bulan bu küçülmeyi önlemek için Jaguar ve Land Rover gibi firmalar milyar dolarlık yatırımlar yapmıştı. İngiliz basınına konuşan sektör yetkilileri çıkış kararının en azından birkaç ay daha ertelenmesini talep ediyor. Avrupa Birliği ile henüz bir uzlaşmaya varamayan ülkeye, bu belirsizlik durumundan dolayı yatırımcılar adım atmıyor. Taktir edersiniz ki bu da marka gelirlerini olumsuz etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota sözcüsünden Brexit açıklaması gelmişti

Konu hakkında açıklamalar markanın sözcüsü tarafından yapıldı. Brexit hakkında konuşan sözcü ayrılmanın ardından ilk gün üretimi durduracaklarını, ardından ise pazar ve salı günleri üretime devam edeceklerini söyledi. Toyota’nın da süreç ve etkileri konusunda kesin bir düşüncesi olmadığı aşikar, öyle ki sözcü açıklamaları sırasında “Önümüzdeki sürecin gidişatı hakkında bir öngörümüz olmadığı için süreci ileri tarihe erteleyerek nelerle karşılaşacağımızı göreceğiz” demişti. Buradan da anlayacağımız gibi marka adımlarını yavaş ve sağlam atmaya çalışıyor. Sonuç olarak kısmen üretimini durduran markanın ileride Birleşik Krallık’tan tamamen çekilip çekilmeyeceği bilinmiyor. Böyle bir olası durumda ülkemizde bulunan Toyota fabrikasının öneminin artacağını düşünüyoruz. Bekleyip göreceğiz.

İlginizi çekebilir

2019 RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda