reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli motosiklet

Suyun altında gidebilen elektrikli motosiklet [Video]

Elektrikli motosiklet modelleri, teknik olarak standart modellere oranla birçok avantaja sahip. Bunlardan birisi de su geçirmezlik.

Elektrikli motosiklet modelleri standart motosikletler gibi hava girişine ihtiyaç duymuyor ve bu yüzden tamamen su geçirmez tasarlanabiliyor. Ancak burada yağmura ya da hortum ile yıkamaya karşı su geçirmezlikten bahsetmiyoruz. Bu modellerin bazıları gerçekten suyun içinde gidebiliyor. İşte bunlardan birisi de Rusya’da üretilen Milandr SM-250 oluyor. 56 beygir güç ve 150 Nm tork üreten bu arazi motosikleti, yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere ciddi anlamda suyun içinde yol alabiliyor. Bu tarz uçuk bir gösterim her zaman karşımıza çıkmıyor. Bünyesinde 6,5 kWh pil yer alan 128 kg ağırlığındaki modelin, bu tamamen kapalı yapısı onu arazi eğlencesini sekteye uğratacak potansiyel tüm sorunlardan kurtarıyor. Bu da birçok kişiyi oldukça mutlu edecek gibi görünüyor. Milandr SM-250 elektrikli motosiklet modelinin tek eksiği ise kesinlikle “olmayan motor sesi” oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli motosiklet modelleri sağlamlık konusunda dikkat çekiyor

Bu durum elektrikli otomobil modelleri için de geçerli. Elektrikli araçların özellikle motor sistemi içten yanmalı motorlara göre çok az sayıda parça içeriyor. Bu da elbette daha sade ve sağlam tasarımlar elde edilmesine imkan tanıyor. Burada sadece pil paketinin çok iyi korunması gerekiyor. Bu konuda çok gelişmiş önlemler ve uzay sınıfı koruma sistemlerine rağmen zaman zaman “yanan” Tesla haberleri gelmeye devam ediyor.