reklamı kapat

POPÜLER

Tartışmaların odağındaki Tesla Model 3’ün ilk çarpışma testi sonuçları gelmeye başladı

Tesla Model 3 için Amerika’da gerçekleştirilen ilk güvenlik testlerinden gelen bilgiler, bundan sonrakilere ışık tutacak nitelikte.

Prototip olarak tanıtıldığı ilk günden itibaren S ve X’e göre sahip olduğu uygun etiket fiyatıyla büyük bir ilgiye maruz kalan Tesla Model 3, haliyle belirli standartlarda beklentileri de beraberinde getirdi. Sipariş adetleri konusunda da markasını ilk anda memnun eden otomobilin bu yükselen ivmesi zaman ilerledikçe tersine dönmeye başladı. Özellikle kokpit yapısı gereği beklentileri karşılayamadığı söylenen araçta sipariş iptalleri haberlerini duymaya başladık. Her şeye rağmen günümüz şartlarında Tesla’nın üretim bandında ön planda tuttuğu Model 3, Amerika’nın ardından Kanada’da da sahiplerine teslim edilmeye başladı. Bu zamana kadar olumlu veya olumsuz yapılan yorumların dışında belki de en merak edilen nokta, aracın güvenliği üzerineydi. Bu konuda bir süredir testlerini sürdüren Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, ilk verileri yayınlamaya başladı. Kurumun yaptığı ilk testlere göre araç ön bölge çarpışma önlemede üstün seviyede.

Elektronik asistanların desteği

.
Test sürecinin henüz tamamen bitmemesinden ötürü video paylaşımı yapmayan Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü, ilk raporunda ön bölge çarpışmasının yanında ışıklandırma sisteminin yeterliliğine de odaklanmış durumda. Ön bölge çarpışma önleme testini maksimum 40 km/s hıza kadar tamamlayan Model 3, otonom acil frenleme dahil olmak üzere aktif güvenlik asistanları sayesinde en üst seviye notu elde etmeyi başarmış durumda. Bu sistemlerin X ve S’te de birebir şekilde yer aldığını belirtmeden geçmeyelim. Işıklandırma konusunda ise ortalamanın biraz üstüne bir skor söz konusu. Kısa farlarının sağ tarafı ortalamanın altında kalan Model 3, uzun far sistemiyle testi geçmeyi başardı. Önümüzdeki günlerde tüm detaylarıyla karşımızda olacak sonuçları hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Tesla’nın “gizli” detayları