reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Sağlamlık onun işi; Tesla Model 3 için büyük ödül

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisinin bütçe dostu aracı Tesla Model 3 için, ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) önemli bir ödül hazırladı.

Tesla’nın sattığı en ucuz araç olma özelliğini elinde barındıran Model 3, bunu yaparken güvenliğinden de ödün veriyor. Daha önce de çeşitli güvenlik test kuruluşlarından tam not alan model, ilk kez kar amacı gütmeyen bir organizasyondan tam not aldı. Model 3, ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nin yaptığı testler sonrası ödüle layık görüldü. Bu ödül Audi E-Tron’un arından ikinci kez bir otomobile verildi. Yapılan testler sonucundan neredeyse tüm başlıklardan “iyi” notunu alan model, sadece iki başlıktan “gelişime açık” notunu aldı. En zorlu çarpışma testlerinden biri olan “üst üste kaza” testlerinde sürücünün sol alt bacağında orta derecede yaralanma riski olduğu açıklandı. Ancak bu açıklama sizi yanıltmasın. Çoğu otomobil testlerin bu aşamasında sınıfı bile geçemiyor. Tesla Model 3 de kullanılan yolcu koltuklarının da kaza testlerine oldukça pozitif bir etki sağladığı da söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3 Euro NCAP’den de tam not almıştı

Kurumun resmi sayfasından paylaştığı sonuçların ortalamasında bizleri beş yıldız sonucu karşılıyor. Dört maddeden oluşan detaylara indiğimizde ise Model 3’ün; yetişkin yolcu koruma kategorisinde yüzde 96, çocuk korumasında yüzde 86, yaya korumasında yüzde 74 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 94 oranında başarı elde ettiğini görüyoruz. Dört kapılı sedan sınıfında değerlendirilen otomobilin Avrupa pazarına kendi pastasını oluşturmadan önce önemli bir başarla derecelendirildiğini söyleyebiliriz. Euro NCAP önümüzdeki yıldan itibaren yeni çarpışma testi koşullarıyla daha güvenli otomobillerin yolunu açmaya hazırlanıyor. Çünkü son yıllarda ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nin çalışmalarının daha sağlıklı olduğu düşünülüyor.