reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan
Porsche Taycan

Elektrikli Porsche Taycan’a “motor sesi” eklemenin bedeli belli oldu

Tamamen elektrikli otomobil modeli Porsche Taycan için istenirse opsiyonel olarak “motor sesi” alınabileceği ortaya çıktı. Bu opsiyonun fiyatı da belli oldu.

Elektrikli otomobillerin en kötü yanları arasında kesinlikle olmayan motor ses yer alıyor. Elbette elektrik motorlarının ürettiği bir ses bulunuyor ancak bu ses özellikle “süper spor” seviyesinde yeterli bulunmuyor. İşte bu eksikliği yazılımsal olarak gidermek mümkün. Bazı ülkelerin elektrikli araçlar için zorunlu dahi kıldığı yapay motor sesi, görünüşe bakılırsa geçtiğimiz haftalarda tanıtılan Porsche Taycan modelinde de aktif olarak yer alıyor. Burada kısa süre önce aracın Turbo versiyonu için “Porsche Electric Sport Sound” isimli bir opsiyon ortaya çıktı. Bu opsiyon ile araca direkt olarak bu sayfada dinleyebileceğiniz güzel bir motor sesi ekleniyor. Aracın kendi elektrik sesi ile ses sisteminden gelen yapay sesi birleştiren bu opsiyon, 500 dolar fiyat etiketine sahip. Bu tarz pahalı bir araca böyle temeli yazılıma dayanan basit bir şeyin opsiyon konulması ise biraz garip kaçıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Porsche Taycan
Porsche Taycan

Porsche Taycan gerçekten çok iddialı bir model

Model, Taycan Turbo ve Taycan Turbo S olmak üzere iki farklı versiyona sahip. Elektrikli otomobilin Taycan Turbo S versiyonu 0’dan 100 km/s hıza sadece 2,8 saniyede çıkabiliyor ve 412 km menzil sunuyor. Normal Taycan Turbo ise 0’dan 100 km/s hıza 3,2 saniyede çıkıyor ve 450 km menzil sunuyor. Maksimum limitli hızı 260 km/s olan Taycan, tam 616 beygir güç üretiyor. 800-volt şarj sistemiyle donatılan araç, 270 kW güçte sadece 22 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. Pazarda Tesla Model S karşısına çıkacak süper elektrikli otomobil, 150 bin dolar başlangıç fiyatıyla geliyor.

İlgili Video