reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla cephesinden şaşırtan fiyat politikası değişimi

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli otomobil üreticisi Tesla, fiyat politikasında önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, yakın zamanda Çin’in Şangay şehirindeki yeni fabrikasında üretime başladı. Şirket üretim ve lojistik maliyetlerini kısma amacıyla böyle bir hamle yapmıştı. Ancak araçların üretim kalitelerinde bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyordu. Tesla her ne kadar böyle durumun söz konusu olmadığını söylese de potansiyel müşteriler için bir önyardı oluştu. Tesla bu önyargıyı kırmak ve satışlarını arttırmak amacı ile dikkat çekici bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Buna göre Çin pazarına satılan Model 3 otomobillerinin fiyatında indirime gidiliyor. 2020 yılının başından itibaren geçerli olacak indirimin yüzde 20 oranında olacağı açıklandı. Hali hazırda Çin’de bir Model 3 almak isterseniz 355 bin 800 Yuan yani güncel kur ile birlikte yaklaşık 50 bin 550 dolar ödemeniz gerek. 2020 yılından itibaren bu fiyat üzerinden indirim uygulanacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model 3, Çin’de güvenlik testlerine girecek mi?

Model 3, daha önce çeşitli güvenlik test kuruluşlarından tam not almıştı. Model ilk kez kar amacı gütmeyen bir organizasyondan da tam not aldı. Model 3, ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nin yaptığı testler sonrası ödüle layık görüldü. Bu ödül Audi E-Tron’un arından ikinci kez bir otomobile verildi. Yapılan testler sonucundan neredeyse tüm başlıklardan “iyi” notunu alan model, sadece iki başlıktan “gelişime açık” notunu aldı. En zorlu çarpışma testlerinden biri olan “üst üste kaza” testlerinde sürücünün sol alt bacağında orta derecede yaralanma riski olduğu açıklandı. Ancak bu açıklama sizi yanıltmasın. Çoğu otomobil testlerin bu aşamasında sınıfı bile geçemiyor. Tesla Model 3 de kullanılan yolcu koltuklarının da kaza testlerine oldukça pozitif bir etki sağladığı da söyleniyor. Bu tip testlerin Çin’de üretilen araçlar için tekrar yapıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Tesla Cybertruck resmi tanıtımı