reklamı kapat

POPÜLER

Tasarımı ve performansıyla hayranlık uyandırıyor; Huawei MateBook X Pro incelemesi

Huawei MateBook X Pro

HUAWEI MATEBOOK X PRO TASARIM

Huawei MateBook X Pro’nun performansı kadar iddialı olduğu noktalardan biri tasarımı. Estetik bir tasarıma sahip olan bilgisayar hem hafif hem de ince bir gövdeye sahip. Alüminyum bir gövdenin tercih edildiği bilgisayarın sol tarafında 3.5 mm kulaklık girişi ve iki adet USB-C bağlantısı yer alıyor. Bilgisayarın sağ tarafına bakıldığında ise USB 3.0 bağlantı noktası göze çarpıyor. Bu arada kutu içeriğinden ekstradan bir adaptör çıkıyor ve bu sayede bilgisayar çok sayıda bağlantı seçeceğine kavuşuyor. Bağlantılar arasında HDMI, VGA, USB-A ve USB-C bağlantı noktaları yer alıyor. Huawei’nin bu adaptörü ekstra bir ücret ödemeden kutu içeriğine koyduğu için çok mutlu olduk. Tam boyutlu arkadan aydınlatmalı klavyenin bünyesinde barındıran bilgisayar sunduğu klavye deneyimiyle bizden tam not aldı. İnceleme yazısını da MateBook X Pro’da hazırladığımızı ve yazı yazarken bilgisayarın sorunsuz bir deneyim sunduğunu söyleyelim. Klavyeden bahsetmişken web kamerası klavyede gömülü bir şekilde karşımıza çıkıyor.

F6 ve F7 tuşlarının arasında yer alan bir tuşa basarak kamera görüntülü görüşmeler için hazır hale geliyor. 1 megapiksel çözünürlüğündeki kamera aydınlık ortamlarda yeterli performans sunsa da karanlık ortamlarda ne yazık ki aynı performans sağlanamıyor. Bilgisayarda ilgimizi çeken noktalardan birisi de trackpad oldu. Bugüne kadar karşımıza çıkan çoğu Windows’lu bilgisayarın trackpad performansından pek memnun kalmamıştık. Ancak Huawei MateBook X Pro’nun trackpad’i gerçekten de başarılı bir performans sergiliyor.

Parmak izi sensörüne de sahip olan bilgisayar bu konuda da bizim beklentimizi karşıladı. Bu sayede herhangi bir şifre girmeden sadece parmak iziyle bilgisayar kilidi açılabiliyor. Dört adet hoparlöre sahip olan bilgisayarda YouTube ve Netflix üzerinden izlediğimiz videolarda hoparlör güçlü bir performans sergiledi. Bilgisayarda başarılı bulduğumuz özelliklerden biri de ekran performansı oldu. 3.000 x 2.000 piksel çözünürlüklü 13,9 inç ekrana sahip olan bilgisayar keskin ve parlak görüntüler sunuyor. 450 nitlik parlaklık sunan ekran aynı zamanda ince çerçevelere sahip. İnce ekran çerçeveleri sayesinde bilgisayarda neredeyse sonsuz ekran deneyimi sağlanıyor.

Şarj adaptöründen bahsetmişken, MateBook X Pro 2020’nin kutusundan üzerinde HDMI, VGA, USB-A ve USB-C portlarını barındıran bir adaptör de çıkıyor. Bu adaptörü kullanırken USB-C portu üzerinden de şarj işlemini gerçekleştirebilirsiniz. MateBook X Pro’yu bir TV, projektör gibi harici görüntü aygıtına bağlamak için bu aksesuar kullanışlı. Üstelik P40 Pro gibi bir akıllı telefonunuz varsa, bu adaptörü kullanarak akıllı telefonunuzu da TV’ye veya harici monitöre bağlayabilir, Masaüstü modunda açarak telefonun yeteneklerini daha da artırabilirsiniz.