reklamı kapat

POPÜLER

Taşınabilir DNA analiz laboratuvarı [Video]

Bilime meraklı, biyolojiye de bir hayli ilgiliyseniz, odanızda bir DNA laboratuvarı kurmak ilginizi çekebilir. Bento Lab, taşınabilir DNA analiz cihazıyla tüm merakınızı gidermeye hazır.

Hastanelerdeki DNA analiz işlemleri hem uzun sürüyor hem de cihazlar bir hayli pahalı ve büyük. Bu sebeple taşınabilir ve daha bütçe dostu bir alternatifle bilimsel çalışmalarınıza hız kazandırabilirsiniz. Kickstarter projesi olan Bento Lab de tam olarak bunu amaçlıyor. Çocuklardan yetişkinlere kadar herkesin kullanabileceği taşınabilir DNA laboratuvarı, hem eğlenceli hem de eğitici bir cihaz olmayı başarıyor.

Moleküler biyoloji için üç ana aracı bir araya getiren Bento Lab’de DNA’yı ayıklayan, kopyalayan ve görselleştiren parçalar bulunuyor. İlk bölmede DNA’yı salya, et, saç gibi aldığınız biyolojik örnekten ayıklıyorsunuz. Daha sonra ısı döngüleyici belirli bir kısım DNA’dan milyonlarca kopya yapıyor ve son olarak aydınlatılmış jel ünite DNA’yı görselleştiriyor. Bento Lab’le hamburgerinizin içinde at eti kullanıp kullanılmadığını anlayabilir, genetiğiyle oynanmış organizmaları tanımlayabilirsiniz. Daha pek çok farklı alanda kullanılabilecek olan Bento Lab’in fiyatı her ne kadar profesyonel cihazlara kıyasla çok daha ucuz olsa da satın almak için 700 sterlini gözden çıkarmak gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER