reklamı kapat

POPÜLER

Tecno

TECNO, Android tarafını sensör bazlı görüntü sabitleme ile tanıştıracak

Türkiye’de resmi olarak yer alan ve hatta üretim yapan firmalardan TECNO, Android tarafını sensör bazlı görüntü sabitleme ile tanıştıracak.

TECNO, sensör bazlı görüntü sabitleme sistemine sahip bir akıllı telefon üzerinde çalıştığının ilk sinyalini aşağıdaki teknoloji demosu ile verdi. Sensör bazlı görüntü sabitleme sistemi, görüntüyü sabitlemek için fiziksel olarak sensörün hareket ettirilmesine dayanıyor.

Bu sayede elde çok daha stabil videolar ve net fotoğraflar çekilmesine imkân tanıyan sistem, bazı başka üreticiler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Sensör bazlı görüntü sabitleme sistemine sahip ilk Android telefonu pazara sunma konusunda iddialı olan firma, görüntüleme tarafında başka önemli çalışmalar da yapıyor.

Örneğin şirket bir teleskopik telefon kamera sistemi üzerinde de çalışıyor. Burada hareketli bir lens sistemi kullanılıyor ve optikler sensörden fiziksel olarak uzaklaştırılarak yüksek optik yani kayıpsız zoom hedefleniyor. Bu sistem de sensör bazlı görüntü sabitleme sistemi gibi henüz bir teknoloji demosu olarak gösteriliyor.

Hatırlarsınız Samsung’un donanım alanındaki son çalışması ISOCELL GWB kamera sensörü olmuştu. TECNO tarafından düzenlenen bir webinar kapsamında ilk duyurusu yapılan bu yeni telefon kamera sensörü, şu an geliştirme aşamasının sonunda yer alıyor.

64 megapiksel çözünürlük sunacağı aktarılan ISOCELL GWB, “RGBW” piksel yapısını benimsiyor. Başka firmaların hali hazırda geliştirdiği RGBW sensör birimi, diğerlerinden “W” yani “White” takısı ile ayrılıyor.

Standart “Red (Kırmızı), Green (Yeşil) ve Blue (Mavi)” piksel dizilimine White (Beyaz) pikseli de dahil eden sensör, bu sayede çok daha hassas hale geliyor ve özellikle düşük ışıklı ortamlarda çok daha aydınlık fotoğraflar ortaya koyabiliyor.

Bu sensör diziliminin düşük ışıkta çekilen fotoğrafların renk doğruluğuna da büyük faydası oluyor. Bu yüzden firma sensör için insan göz benzetmesi yapıyor.

Sensörün geliştirme sürecinde TECNO ile ortak çalıştığı açıklanan Samsung, bu açıdan sensörü ile olarak TECNO’ya verebilir bilgisi veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TECNO en son Phantom X üzerinden Samsung ile daha geçmesiyle gündemimize gelmişti

TECNO’nun amiral gemisi olarak nitelendirilen TECNO Phantom X, Türkiye’de 256 GB depolama için 6.999 TL fiyat ile satışa sunuldu. Fiyatı ile Türkiye pazarında işi biraz zor olan telefon, yurt dışında da öne çıkarılmaya çalışılıyor. Bunun için atılan son adım ise Samsung ile dalga geçmek oldu.

Geçtiğimiz ay bir reklam görseli hazırlayan TECNO, buraya “aynı şarkıyı tekrar etmeyin, yeni bir şey deneyin” yazmıştı. Burada Samsung ile dalga geçilen kısım ise kullanılan tasarım olmuştu. Çünkü bu tasarımda direkt olarak Samsung’un uzun yıllardır kullandığı logosu şeklinde “SameSong” ibaresine yer verildi.

Burada çok açık şekilde Samsung’a bir gönderme yapan firma, birbirine çok benzeyen Samsung’lar yerine yeni bir şey deneyin diyor ancak bunu çok da takdir edilecek bir yapıda yapmıyor.

İlginizi Çekebilir

Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi