reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Tedarik sıkıntısı, “kiralık araç” üzerinden ikinci el pazarını da vurma yolunda

Araç bulunabilirliği 2022 yılında da kendisini gösterirken, ikinci el otomobil pazarına kiralıklardan dönüş beklentisinde ciddi gerileme söz konusu.

Otomotiv sektörünün önemli ayaklarından biri olan araç kiralama pazarı, sektörü küresel çapta etkileyen tedarik krizinden kaçamayanlar arasında. Yaşanan problemin inci el araç pazarına etkileriyle ilgili olarak Otomerkezi.net çatısı altında yer alan Filomerkezi.net tarafından araştırma notları paylaşıldı. Raporda, sektördeki en büyük problem haline gelen arz eksikliği, kur, enerji ve lojistik maliyetlerindeki artışın direkt olarak araç kiralama sektörüne etki ettiği, bu sebeple kiralık araçların yenilenemediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kiralama dönüşü ikinci el otomobil pazarına çıkacak araçlarda kayda değer düşüş ön görülüyor

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan marka CEO’su Muhammed Ali Karakaş; “Artan araç satın alma maliyetleri ve sıfır kilometredeki problemler direkt olarak kiralamaya etki etti, bundan nasibini ikinci el araç pazarı da aldı. Yılda ortalama 30 ile 40 bin arasında kiralık araç satışa çıkarak ikinci ele dönerken, geçtiğimiz yıl bu rakam ortalamadan yüzde 30 kadar düştü. Bu sene de aynı problemler yaşanmaya devam ediyor, tüm bu gelişmelerle birlikte ikinci ele dönecek kiralık araç sayısının 2022’de ortalamadan yüzde 40 düşeceğini öngörüyoruz.

Diğer yandan kiralamada araç yaşı ortalama 3,5’a kadar çıkmış durumda, bu senenin sonunda 4’e çıkma ihtimali var. Resmi olmayan rakamlara göre şu anda 50 bini günlük, 180 bini uzun dönem operasyonel filo kiralama olmak üzere ülkemizde 230 bin kiralık araç var.” şeklinde açıklamasını sürdüren Karakaş “Satın alma maliyetlerinin yükselmesiyle şirketlerin büyük kısmı eski araçlarla kiralamaya devam etti, geri kalansa düşük segment veya yerli üretim modellerden yana satın alma tercihi yaptı. 2021 yılı kiralama pazarı için yüzde 10 daralmayla kapanmış oldu.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR