reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 10 Pro
Huawei Mate 10 Pro

Ekran görüntüsü Huawei Mate 10 Pro ile çekilmiştir.

Tek bir telefonda iki WhatsApp hesabını aynı anda kullanma [Nasıl yapılır?]

 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 08:14

Çift hattınız varsa WhatsApp‘ı her iki hattınız için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de çok basit bir iki adımda.

Çift hatlı kullanıcılar, çift SIM kart desteği sunan akıllı telefonlarında tek bir numaraya WhatsApp tanımlayabiliyor. Ancak aslında her iki hat için de uygulamayı kullanabilirsiniz. Habere söz konusu olan çözümler ne yazık ki iOS cihazlar için geçerli değil. İlk olarak uygulamaya kendinden çift hesap desteği veren cihazlarla başlayalım. Bu konuda Çinli telefon üreticilerinin hatrı sayılır bir desteği bulunuyor. Huawei, Oppo ve Çin’in Apple’ı olarak bilinen Xiaomi, çift hatla WhatsApp kullanımını yazılımıyla destekliyor. Çift SIM destekli Huawei Mate 10 Pro’nun EMUI arayüzünde App Twin (İkiz Uygulama) olarak adlandırılan bu özellik, Xiaomi’de Dual Apps olarak geçiyor. Oppo ise Clone App diyor.

Huawei Mate 10 Pro

Ekran görüntüsü Huawei Mate 10 Pro ile çekilmiştir.


Bu üç markanın çift SIM destekleyen cihazlarından birine sahipseniz ilk olarak Play Store’dan WhatsApp uygulamasını indirmelisiniz. Daha sonra cihazların Ayarlar menüsünden kullandığınız cihaza bağlı olarak App Twin, Dual Apps veya Clone App seçeneğine girmeniz gerekiyor. Buradan kopyasını yaratacağınız uygulamayı seçebiliyorsunuz. Uygulamanın kopyasını yaptıktan sonra ikinci numarayla kopya uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazınızda ikinci SIM’in takılı olmasına gerek olmadığını da belirtelim.

Bunun dışında Samsung Galaxy Note8‘de de Dual Messenger özelliği bulunuyor. Bu özellik sayesinde uygulamanın bir kopyası oluşturulabiliyor. Bunun için mesajlaşma uygulamasının ikonuna uzun süre basılı tutmalı ve açılan ekrandan “ikinci uygulamayı indir” seçeneğini seçmelisiniz. İkinci uygulama otomatik olarak Dual Messenger’ın mini logosuyla geliyor. Böylelikle uygulamaları karıştırma gibi bir problem de olmuyor. Ayarlardan da hangi uygulamaların kopyalanacağını seçebilirsiniz. Bu özellik Galaxy A (2017) ve Galaxy J (2017) modellerinde de yer alıyor.

Üçüncü parti uygulamayla WhatsApp kopyalama

Eğer telefonunuz yazılımsal olarak uygulama kopyalamayı desteklemiyorsa üçüncü parti uygulamalardan destek alabilirsiniz. Play Store’da yer alan Parallel Space ve benzeri uygulamalar aynı işlevi görüyor. Tabii bu noktada başka bir geliştiricinin sağladığı servise güvenmek kullanıcının vereceği bir karar olarak öne çıkıyor. Çok indirilmiş ve yüksek puanlarla geri dönüş almış uygulamalar riski azaltacaktır.