reklamı kapat

POPÜLER

Teknoloji jargonunu anlamayanlara özel sözlük: Sideways

Teknoloji hızla ilerlerken gelişmelere ayak uydurmak, bu konudaki terimleri öğrenmek oldukça zor olabiliyor. Bunun üzerine bir de yoğun olarak kullanılan internet jargonu ekleniyor. Bu durum da işleri iyice karıştırabiliyor. Sideways isimli yeni sözlük de bu probleme son verme amacıyla yola çıkıyor.

Söz konusu İngilizce olduğunda her türlü tabiri sözlüklerde bulmak mümkün olmuyor. Örneğin bir yabancı dizi veya filmde duyduğunuz argo bir tabirin karşılığı Oxford sözlüğünde yer almıyor. Bunun için başvurulan farklı internet mecraları var. Sideways de benzer bir mantıkla yola çıkıyor. Teknoloji ve internet jargonuyla bağlantılı kelimeleri, tabirleri ve terimleri tek bir çatı altında birleştiriyor. Böylece örneği 2FA yani İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması ne demek diye merak ettiğinizde karşınıza anlaşılması zor bir açıklama çıkmıyor. Aksine bu terimi “Sinderella’nın camdan ayakkabılarını hatırlayın. Sinderella ismini söyleyerek veya gece yarısından önce nerede olduğunu onaylayarak kendini tanıtabilir. Ancak Beyaz Atlı Prens’in onu tanıması için ayakkabının ayağına uyması gerekiyor. Kısacası prens 2FA sisteminin uygulamaya başlayan ilk isimlerdendi diyebiliriz.” örneğiyle açıklıyor.

Şimdilik sadece İngiliz dilinde hizmet veren Sideways kullanıcıların da çeşitli tabirlere açıklama eklemesine müsade ediyor. Bu doğrultuda giderek büyüyen ve daha açıklayıcı hale gelen bir sözlük yaratılması amaçlanıyor.