reklamı kapat

POPÜLER

Televizyonu değiştiren televizyon: Sony Internet TV

Uzunca bir süredir beklenen Google TV destekli Sony Internet TV nihayet gün yüzüne çıktı. Dünyanın ilk yüksek çözünürlüklü yayın izlenebilen, uygulama yüklenebilen ve aynı anda internette gezinmeye imkan veren televizyonu olan Sony Internet TV, televizyon izleme deneyimini başka bir boyuta taşıyor. 24, 32, 40 ve 46 inç boyutlarındaki Sony Internet TV modellerininn fiyatları da 599 ile 1.399 dolar arasında değişiyor. Yalnızca 24 inçlik model CCFL aydınlatmalı LCD, diğer modeller ise Edge LED aydınlatmaya sahip.
Sony Internet TV
Sony’nin donanım ve mühendislik konusundaki deneyimiyle Google‘ın açık kaynaklı yazılım anlayışının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Sony Internet TV; televizyon yanınından, internetten video izlemeye kadar birçok özelliği beraberinde getiriyor ve çok hızlı bir içerik arama fonksiyonu sunuyor. Android tabanlı bir işletim sistemine sahip olan platform internette gezinmek için Google Chrome tarayıcı kullanıyor. Cihazda bulunan Intel Atom işlemci kullanıcıların internet veya televizyon üzerindeki içeriğe hızlıca erişmelerine imkan tanıyor.

DUAL VIEW İLE EKRANI BÖLÜN
Sony Internet TV’nin en önemli özelliklerinden biri Dual View. Ekranı ikiye bölen özellik sayesinde bir yandan TV yayını izlerken diğer yandan izlediğiniz yayınla alakalı olarak sosyal ağlara iletiler gönderebiliyor veya internet üzerinde ne yapmak istiyorsanız onu yapabiliyorsunuz. Tamamen kişiselleştirilebilir bir sistem olarak tanıtılan Sony Internet TV ile Android Market‘e bağlanıp (2011’in ilk aylarından itibaren) televizyonunuza istediğiniz uygulamaları da indirebiliyorsunuz. Bu sayede TV’niz tamamen sizin istediğiniz yönde şekil alan bir eğlence merkezine dönüşüyor. Qriocity video akış servisini destekleyen televizyonlar CNBC, Napster, NBA, Netflix, Pandora, Twitter ve YouTube uygulamaları yüklenmiş olarak geliyor.
Sony Internet TV
Optik mouse ile birlikte kullanılabilen QWERTY klavyeye sahip uzaktan kumanda sayesinde televizyon ve internet üzerinde gezinmek ve mevcut içeriğe erişmek kolaylaşıyor. İlerleyen dönemde Android Market üzerinden sunulacak uygulamalar ile Android’li telefonunuzla da Sony Internet TV’yi kontrol etmeniz mümkün.

Wi-Fi
Dahili Wi-Fi ile bir ağa bağlanarak internete erişebilen televizyonların yazılım güncellemeleri de yine internet üzerinden yapılabiliyor . Sony Internet TV, Amerika’da oldukça yaygın olarak kullanılan HD DVR (TV yayınlarını kaydeden kutular) cihazlarla da uyumlu olarak çalışacak. Internet TV arayüzü üzerinden bu cihazların içeriklerine erişilebilecek; ayarları ve zamanlamaları yapılabilecek.
Sony Internet TV Blu-ray Disc Player
FİYATLAR
Sony Internet TV’nin yurt dışı satış fiyatları ise şu şekilde:

  • 24 inç NSX-24GT1: 599,99 dolar
  • 32 inç NSX-32GT1: 799,99 dolar
  • 40 inç NSX-40GT1: 999,99 dolar
  • 46 inç NSX-46GT1: 1.399,99 dolar

Sony Internet TV, harici olarak satılan ve Google TV uyumlu olan bir Blu-ray oynatıcıya da sahip. Onun da fiyatı 399 dolar.

Amerika’da piyasaya çıkacak olan Sony Internet TV; 16 Ekim’den itibaren SonyStyle üzerinden, 24 Ekim’den itibaren de BestBuy mağazalarından satın alınabilecek.

Teknik Özellikler (Yalnızca 46 inçlik model alınmıştır)

• Edge LED arka aydınlatmalı 46 inç 1080p Full HD destekli ekran
• Dahili Google TV
• Sorunsuz ve hızlı bir şekilde televizyon ve internet üzerinde içerik arama
• Dual View özelliğiyle bir yandan TV izlerken bir yandan internette gezinme imkanı
• Güncellenebilir Google TV platformu
• Android Market’ten uygulama yükleyebilme (2011’in ilk aylarından itibaren)
• Intel Atom işlemci
• Optik mouse ile birlikte kullanılabilen ergonomik QWERTY klavye/kumanda
• Cep telefonlarıyla bağlantı (Sonbahardan itibaren)
• Dahili Wi-Fi
• 4 HDMI ve 4 USB bağlantı noktası