reklamı kapat

POPÜLER

Terapinin geleceği, psikolojik danışmanlık sağlayan yapay zeka

Kendinizi kötü hissettiğinizde, biriyle konuşma ihtiyacı duyduğunuzda ya da en azından dertlerinizi paylaşarak rahatlama düşüncesinde olduğunuzda konuşacak kimseniz olmadığını düşünüyorsanız robot terapistle görüşebilirsiniz.

Bir chatbot olan Woebot, psikolojik danışman görevi üstleniyor. Bilişsel davranışçı terapi etrafında şekillenen Woebot, size nasıl hissettiğinizi, neler yaşadığınızı günlük konuşma tadında soruyor. Akıl sağlığı hakkında da konuşan otonom robot, ruh halinize göre ihtiyaç duyabileceğiniz video veya başka araçlar da gönderebiliyor. Stanford Üniversitesinde gerçekleştirilen araştırmaya göre Woebot, 18-28 yaş arasındaki insanların endişe ve depresyon gibi problemlerinde oldukça etkileyici bir ilerleme kaydetmeyi başarmış.

Hedef kitlesi 18 yaş ve üzeri genç yetişkinler olan Woebot’un çocuklar tarafından kullanımı içinse aile izni gerekiyor. Sistem Facebook’un Messenger uygulaması aracılığıyla çalışıyor. Yani Woebot sanki çok yakın bir arkadaşınızmış gibi sizinle Messenger’dan iletişime geçiyor. Woebot ile konuşmalar Haber Kaynağı ya da profilinize yansımıyor. Facbeook kullanmayan kullanıcılar için Woebot’un gelecekte farklı mesajlaşma platformları için de geliştirilmesi planlanıyor.

Oldukça ilginç ve deneysel bir sistem sunan Woebot, gelecekte terapi anlayışını da kökten değiştirebilir. Yapay zekanın karmaşık algoritmaların altında duygusal destek sunması oldukça ilginç bir deneyim. Woebot’un ilk 14 seansı ücretsiz sunuluyor. Daha sonrasında haftalık, aylık ya da yıllık olmak üzere haftada sırasıyla 12 dolar, 9 dolar veya 6 dolar ödeyerek hizmeti kullanmaya devam edebilirsiniz. Woebot’un resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.