reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model 3

Tesla, 2021 toplamını neredeyse 1 milyon araç ile kapattı

Elon Musk’ın elektrikli otomobil firması Tesla, 2021 toplamını sevkiyat konusunda neredeyse 1 milyon araç ile kapattı.

Advertisement

Yapılan resmî açıklamaya göre Tesla, 2021 toplamında toplam 936 bin 172 araç sevkiyatı gerçekleştirdi. Firmanın sadece son çeyrekte 308 binden fazla aracı müşterileriyle buluşturduğu aktarılıyor. Son çeyrekte 11 bin 750 kadar Model S sevk edildiği, 296 bin 850 kadar aracın ise Model 3 ile Model Y olduğu aktarılıyor.

Firmanın 2021 toplamında en çok ürettiği araçların başında nispeten uygun fiyatlarından dolayı Model 3 ve Model Y gelirken, üretici 2022’de 1 milyon sevkiyat barajını da rahat şekilde geride bırakmak istiyor. Peki bu nasıl olacak? Bunu Almanya’da kurulan yeni Gigafactory otomobil fabrikası sağlayacak.

Tesla artık ABD, Almanya üzerinden Avrupa ve Çin’de otomobil üretebiliyor. Bunun etkisiyle Tesla’nın satışları ile üretimini artırması ve 2022 toplamında 1 milyonu rahat rahat geride bırakması bekleniyor. Bu konuda firmadan büyük rekorlar bekleniyor.

Tesla’nın ürün gamında henüz üretime alınmayan birçok araç da yer alıyor. Örneğin Cybertruck henüz üretime alınmadı. Aynı şekilde hiper elektrikli yeni Roadster ile elektrikli kamyon Semi de üretim bekliyor. Son yıllarda üretim sorunlarını ciddi şekilde geride bırakan şirket, büyümesini kararlı şekilde devam ettiriyor. Firmanın başka yeni nesil araçlar üzerinde çalıştığı da biliniyor.

İlginizi Çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet