reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil togg

Yerli otomobil Togg CEO’su önemli açıklamalarda bulundu

Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, proje hakkında önemli açıklamalar yapmaya devam ediyor. İşte son söylenenler;

Sputnik’te yer alan habere göre Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, “Mikro mobilite çözümleri gelecekte Togg’da olabilir” diyerek şehir içi ulaşımda scooter veya küçük ulaşım araçları da üretilebileceğini açıkladı. Karakaş, “Pazardaki fırsatların gelişimiyle alakalı. 15 yıllık planlamamız dışına çıkmayacağımız anlamına gelmiyor. Yaptığımız ürünlerin yanında bahsettiğimiz mikro mobilite çözümleri teknik anlamda çok daha hızlı hareket geçirilebilecek ürünlerden oluşuyor” dedi.

Yukarıdakine ek olarak Togg fiyatlarına da değinen Karakaş, “Sonuçta ulaşılabilirlik veya rekabetçilik sadece ve sadece bulunduğunuz segmentle ilgili değil, ekosistemle beraber ulaşacağınız adetlerle de alakalı. Biz 5 modelle beraber ‘en maksimize edilmiş’ Türkiye pazarına baktığımızda adetlere ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bunun belki küçük araç büyük araç şeklinde yer değiştirme olabilir. Önümüzde hala esnek bir zamanımız var. Oralara geldiğimizde de fiyat açısından daha ulaşılabilir noktalar o zaman olacaktır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Togg’un testlerinde gelecekte değişecek kriterleri de hesaba katarak çalışmaların ilerlediğini aktaran Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“2022’de regülasyonların bir kısmı değişiyor. Yanılmıyorsam 14 tanesi değişiyor. Bunların içinde çarpışma testleri ile ilgili olanları da var. Örneğin; Yan yana oturan iki kişinin kafalarını çarpmaması için ortaya hava yastığı koyulması gerekiyor. Daha kanunlaşmadı. Onların hepsini biz ‘Dönüşürse ne olur?’ diyerek hesabını kitabını yaparak hareket ediyoruz. Bunların hepsi bir anda gelirse ne yapacağımız tartışıyoruz. O anlamda da bizim tahminimiz 2023’ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Bizde 2023’ün ilk çeyreğinde bu süreç tamamlandıktan sonra akıllı cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız.”

Yeni nesil kullanıcıların araçlarla buluşma noktalarının da değiştiğinin altını çizen Togg CEO’su Karakaş, “Yıkıcı yaklaşımlar da sergileniyor. Biz bunların hepsini gözlemliyoruz. Yerinde ziyaret ediyoruz. Onların yaşadıkları sıkıntıları ve farklılıkları tespit ediyoruz. Çıkardığımız sonuç şu: Kullanıcıların ihtiyaçları temelde bilgi toplamak ve bunun yanında dokunarak test etmek.

Bunu illaki fiziksel bir kristal saray içerisinde yapmanız gerekmiyor. O imkânı sağlayacak bir kullanıcı deneyimi ağı yeterli. Biz onun üzerinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Yönetim kurullarımızda da konuşuyoruz. O bağlamda hem ülkemiz için, hem de Togg için en akılcı çözüm ne ise onu yapma niyetindeyiz” diye konuştu.

Eğer herhangi bir sorun olmaz ise ilk yerli otomobil Togg, 2022 sonunda seri üretime girecek, 2023 yılında ise yollara çıkarılacak.

İlginizi Çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü