reklamı kapat

POPÜLER

Tesla beklenmedik kararla en ucuz Model X’in üretimi durdurdu

Geçtiğimiz Temmuz ayında tanıtımı gerçekleştirilen ve kullanıcılar tarafından oldukça ilgi gören Tesla Model X’in en uygun opsiyonlu modelinin üretimi durduruldu.

Elektrikli otomobil piyasasının lideri konumunda yer alan Tesla ilginç ve bir o kadar da beklenmedik bir karara imza attı. Geçtiğimiz süreçte şirketten yapılan açıklamaya göre bu yılın ikinci çeyreğindeki 14.402 teslimat rakamı yüzde 70’lik bir artış ile 24.500’e kadar ulaşmış, Tesla geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre bu yıl yüzde 112’lik bir artış göstererek kırılması güç bir rekora imza attığını belirtmişti.

teslaxsuv
Yakalanan bu rakamlarda markanın Crossover’ı Model X’in de 8.700‘lük bir rakam ile katkısı bulunuyor. Görüşüne göre bu rakamlar yeterince iyi değil çünkü Tesla beklenmedik bir karar ile tanıtımından sadece 3 ay gibi kısa bir sürenin ardından Model X’in en uygun fiyatlı seçeneği olan 60D‘nin üretimini durdurma kararı aldı. Üretimi durdurulan Model X 60D ile bir üst seviyesi olan 75D arasında 6,000 dolar‘lık bir fiyat farkı bulunuyor. Model X 75D’nin 60D’den sadece yazılım farkı olduğunu ve aynı batarya seçeneği ile sunulduğunu düşünürsek Tesla’nın bu kararının tamamen ticari olduğunu söylemek çokta yanlış olmaz. Tesla’nın büyüyen üretim bandı ve fabrikanın satış stratejinin aldığı bu kararın satışları ne derece etkileyecek, bekleyip göreceğiz.