reklamı kapat

POPÜLER

Tesla, elektrikli kamyonu Semi’nin ilk tahmini fiyatlarını açıkladı

Tanıtıldığı ilk günden itibaren konuşulmaya devam eden Tesla Semi, planlanan fiyatlarıyla geleneksel yapıdaki modellere ciddi anlamda rakip olacak.

“Assolist” olarak çıkmasını beklediğimiz sahnede bir anlamda bu rolü Roadster‘a kaptıran Semi için merak edilen noktalar aydınlanmaya devam ediyor. Taşımacılık alanında gelenekleri tamamen değiştirme potansiyeline sahip olan Semi, özellikle sunduğu iki temel fonksiyonla öne çıktı. Modelin 800 kilometrelik menzil değerinin yanı sıra megeşarj özelliği sayesinde 30 dakikalık şarjla 643 kilometre gidebileceğini açılayan Elon Musk bu alanda kafasında tereddüt olanların gözlerinde şimşekler çaktırmayı başardı diyebiliriz. Şimdilik prototip olarak nitelendirebileceğimiz her iki model için de en temel nokta üretime hazır versiyonların bu değerlere ne kadar sadık kalınarak sunulacağıyla ve fiyatlar. Tanıtımın ardından geçen kısa sürenin ardından Tesla, Semi’nin beklenen fiyat aralığını ilk kez paylaştı.

150.000 dolarlık başlangıç fiyatı

Yapılan açıklamaya göre 480 ve 800 kilometre menzilli iki versiyonla satışa sunulması planlanan Semi’de fiyatlar 150.000 dolardan başlayacak. Maksimum 180.000 dolarlık fiyatla satılması planlanan Semi’de tıpkı Roadster’da olduğunu gibi ilk modeller “Founder Edition” adıyla sunuluyor. Markanın bu versiyonlar için düşündüğü fiyatsa 200.000 dolar. Tabii ki bunların yurt dışı için düşünülen fiyatlar olduğunu altını çizerek belirtmekte fayda var. Amerika’da ortalama bir dizel tırın 120.000 dolar ile 150.000 dolar aralığında olduğunu düşünüldüğünde Semi’nin bu fiyatlarla gelmesi pazarı büyük oranda kıracaktır. Tüm seçenekleri bir ara getirdiğinizde, siz dizel bir kamyonu mu yoksa Semi’yi mi tercih edeceğinizi bizlerle paylaşmak geri kalmayın.