reklamı kapat

POPÜLER

Tesla

Tesla, küresel olarak en az 14 bin kişiyi işten çıkarıyor

Elektrikli otomobil pazarının en büyük isimlerinden olan Tesla için çıkan iddialar doğru çıktı. Firma küresel olarak büyük bir işten çıkarma yapıyor.

Sabah saatlerinde bazı Tesla çalışanlarından şirketin bu hafta içinde büyük bir işten çıkarma gerçekleşeceğine dair söylentiler duyulmaya başlandı. İlk aşamada bu işten çıkarmanın işgücünün yüzde 20’sine denk geleceği söylendi, şimdi ise yüzde 10’luk bir işten çıkarma yapılacağı açıklandı. 140 binden fazla çalışana sahip olan firmanın, alınan karar kapsamında en az 14 bin çalışanıyla yollarını ayıracağı aktarılıyor, bu elbette çok ama çok kötü görünüyor. Bu işten çıkarmanın Tesla Türkiye’ye etki etme ihtimali de bulunuyor. Firma geçtiğimiz hafta Tesla Model Y LR RWD modeliyle gündeme gelmişti. Sayfanın altındaki paylaşım ile görücüye çıkarılan Model Y LR RWD, firmanın resmi verisine göre 19-inç Gemini jantlar ile beraber 600 km’lik bir WLTP verisine sahip. En üstte 217 km/s hıza çıkabildiği söylenen bu tek motorlu Model Y, 14.9 kWh/100 km verisine sahip ve bu konuda kendi sınıfının en iyisi olarak öne çıkarılıyor. Aracın şu an sadece Avusturya, Çekya, Danimarka, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Portekiz, Norveç, İsveç, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Polonya, Slovenya, Romanya ve Macaristan‘da alınabileceği aktarılıyor. İleride Türkiye’de de satılması beklenen Model Y LR RWD, çok ciddi bir satış potansiyeli ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Reuters tarafından 25 bin dolarlık Tesla iptal edildi denilmesi bunu şirket CEO’su Elon Musk hızlı şekilde yalanlaması ses getirmişti. Bu konuda, “Reuters bir kez daha yalan söylüyor” diyen Elon Musk, ekstra bir bilgi vermedi ancak olası adıyla 25 bin dolarlık Model 2 için kapıyı net olarak açık tuttu. Uzun zamandır gündemde olan bu Model 3’ten daha ucuz elektrikli araç, firmanın satışlarını ciddi seviyede artırma potansiyeli taşıyor ve sık sık üretim yeri konusunda bilgilerle gündeme geliyor. Bu aracın uzun zamandır Meksika’da açılacak bir fabrikada üretileceği konuşuluyor ancak bu konuda henüz bir doğrulama yapılmış değil.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER